Restaurace a hotel

Jak malé detaily dokáží významně zvýšit tržby

Podstatně zvýšit tržby jen tím, že restaurace trochu přerovná nabídku na jídelním lístku a přidá dvě položky? Ano, tímto způsobem je možné přimět zákazníky, aby více otevřeli peněženky.

Podle starého přístupu jsou v nabídce nejdůležitější ceny. Podnikatelé pak zjišťují, že zákazníci si objednávají jen nejlevnější jídla a nápoje. „Lidi nemají peníze, tím to je,“ vysvětlují. Jenže to není pravda. Ďábel se ukrývá v detailech. A progresivní podnikatel je zná.

Přečtěte si, jak několik zdánlivě nepodstatných změn může citelně zvýšit vaše tržby. A neplatí to samozřejmě jen pro restaurace.

Na pořadí záleží

Podívejme se nejdříve na podniky, které nabízejí větší výběr vína. Jejich výčet obvykle začíná tím nejlevnějším a končí nejdražším. Lidé ovšem u takových seznamů málokdy dojdou až na konec. Obvykle si vybíráme v první třetině, nejčastěji druhou až třetí položku. Jestliže tedy restaurace pořadí obrátí, zákazníci si budou objednávat dražší víno.

„Lidé pociťují strach ze ztráty více, než radost ze získání.“

Co jiné obory? Prodejci aut rádi začínají nejnižší cenou a k ní pak přidávají doplňky. Někdy to působí tak, že – řečeno s nadsázkou – v základní výbavě nedostanete ani volant. Zákazník pak má pocit, že obchod byl pro něj nevýhodný. Když prodejci začnou s nejvyšší cenou a budou ubírat, dosáhnou vyšších tržeb. I s ohledem na to, že lidé pociťují strach ze ztráty více, než radost ze získání. Pravděpodobně tedy prodejce brzy v ubírání zarazí, protože je každá ubraná položka bolí.

Zdánlivě zbytečná nabídka

Ale vraťme se ještě do restaurace. Pokud jde o nabídku jídel, hosté si obvykle vybírají druhé nejdražší. Aktivně prodávající restauratér tedy dá na jídelní lístek jedno pořádně drahé jídlo. S vědomím, že si ho téměř nikdo neobjedná. Zato si lidé dají to o něco levnější. To pak může z hlediska surovin i ceny nastavit tak, aby mu dobře vynášelo. Podobně to funguje i jinde. Například v prodejnách si zákazníci ze tří cenových úrovní nejčastěji vybírají tu prostřední (přečtěte si také e-book 📖 Aktivní prodej v restauraci, stáhněte si ho zdarma).

Společnost Williams- Sonoma přišla s nabídkou velké a pořádně drahé domácí pekárny na chleba. A to v době, kdy se její menší a levnější model moc neprodával. Šlo o novinku a lidé uvažovali, jestli vůbec něco takového potřebují. Neměli ani srovnání. Je to drahé nebo levné? S novou pekárnou se prodej zdvojnásobil. Ale prodávala se ta stará, menší a levnější.

Opět zafungovalo srovnání s dražším. Zákazníkům teď připadala menší pekárna jako výhodná koupě.

Chcete-li zvýšit tržby, postupujte takto

  • nabídku řaďte od nejdražšího po nejlevnější
  • ubírejte z vysoké ceny, místo abyste přidávali k nízké
  • přidejte drahou položku, která dá zákazníkům pocit, že ty ostatní jsou za výhodnou cenu

Použijte v praxi

Časy, kdy jsme člověka považovali za racionálně ekonomicky se chovající bytost, jsou ta tam. Dnes chápeme, že je třeba znát i takové detaily o myšlení a rozhodování zákazníků. Proto je tu Aktivní prodej, a proto s ním prodáte víc. Cílevědomý obchodník prodává aktivně. Seznamte se s možností, jak vydělávat víc. Využijte mých školení Aktivního prodeje.

Vyberte si:

 
Autor: Miloš Toman
Miloš Toman

Jsem autorem knih o intuitivním marketingu a managementu s více jak 30 let zkušeností z podnikání, prodeje a marketingu. Proto vám mohu doporučit své Konzultace, Školení Aktivního prodeje a Akcelerátor prodeje.