Originální strategie je nástroj na vydělávání peněz

 

Reklama musí být srozumitelná, dobře zaměřená a prodávat. Jinak je vyhazováním peněz. V roce 2004 přišel portál Centrum s reklamou o psu Bobikovi, který si rychle získal takovou oblibu, že jeho fanoušci dokonce zakládali kluby. Centrum.cz ovšem z této popularity moc neměl. Hodně lidí se domnívalo, že jde o propagaci konkurenčního Seznamu, který měl za maskota psa. Fan-web Bobika založil a vlastnil někdo jiný. Nadšení bez další podpory rychle vyšumělo.

 
Originální strategie je nástroj na vydělávání peněz

Centrum.cz z popularity reklamy s Bobikem moc neměl. Neuměl ji využít. V intuitivním marketingu používáme to, co přináší výsledky,

 
Napsal jsem tehdy na internetu, že Centrum.cz schází strategie. Vzápětí se proti tomu ohradil marketingový manažer portálu a tvrdil, že to není pravda. Oni mají strategii: Být portálem pro všechny.

"Být pro všechny je naprosto neoriginální."

Chcete-li se zavděčit všem, obvykle se nezavděčíte nikomu. Být pro všechny tedy znamená nemířit na nikoho a je to naprosto neoriginální. Strategií to mohou nazývat jenom podnikatelé, kteří matně tuší, že by nějakou měli mít. Jenže strategie nejsou od toho, aby dělaly dojem, ale aby vydělávaly peníze, zajišťovaly dobré místo na trhu a nejlépe také pořádný odstup od konkurence ( čtěte v e-booku Od poslání ke strategii ).


Intuitivní marketing: Dělejte strategii jinak

Chcete-li uspět, pak vám doporučuji dělat to jinak. Ne jako marketingový ředitel jedné banky, který mi řekl, že jejich strategií je sledovat, co dělají větší bankovní společnosti, a napodobit je.

Předtím se mě zeptal, jestli jsem viděl jejich skvělou reklamu. Přiznal jsem, že jsem dlouhou dobu žádnou jejich reklamu neviděl. "Ale přece ta, co…" popsal mi ji. "To je vaše reklama?" podivil jsem se. "Ani jsem to nepoznal." Ředitel se zarazil a pak řekl: "Ale nám se líbí!"

Pokud nemáte žádnou originální marketingovou strategii, pak se i vám může stát, že budete dělat takovou reklamu, která se vám líbí. Ale zákazníkům ne. Což je problém, který někteří podnikatelé ani nepostřehnou. Říkají tomu pak imidžová reklama. Všechno, co nefunguje, nezvyšuje prodej a nenese peníze, je prostě imidžové.


Jak vypadá originální strategie

Originální marketingové strategie je když:

Znáte své zákazníky a podle toho přizpůsobíte obsah a prostředky. Určitě nebudete například propagovat služby pro velké firmy inzerátem v denním tisku, jak jsem to viděl.

Vytváříte si svůj tržní prostor, ve kterém není konkurence. Když Southwest Airlines použily strategii nízkých cen, napodobily je i zavedené letecké společnosti. Jenže neuspěly. Nedokázaly totiž napodobit jejich ideu péče o zákazníka, která je jedinečná.

Vytvoříte takovou strategii, aby zákazníky zajímala cena až na posledním místě. Jestliže konkurujete hlavně cenou, znamená to, že jste na komoditním trhu, nerozeznatelní od konkurence. Lidé, kteří si kupují značku Apple, bez mrknutí oka zaplatí podstatně víc.

Jste konzistentní. I velké značky často oznamují "změnu v komunikaci", což znamená, že začnou mluvit o něčem úplně jiném. Řetězec Billa se dlouho dobu profiloval jako prémiová značka a najednou začal v reklamách zdůrazňovat, že je hlavně levný.

Originalita není v tom, že máte ztřeštěné reklamy, nebo bojujete za práva trpaslíků. Originalita zajišťuje, že vás v očích zákazníků dlouhodobě odliší od konkurence. A to emočně, ne parametry nebo cenou. Lidé, kteří si kupují automobil Tesla, to málokdy dělají kvůli hodnotě zrychlení.

Vaše podnikání má duši. Zákazníci se nepřipojují k firmám kvůli jejich nápadité reklamě, ale chovají se k nim spíš jako k lidem, se kterými souzní. Třeba takové pivo Bernard je dražší, hůř se shání a chuť je vždycky spíš otázka zvyku. Přesto ho lidé vyhledávají, protože má příběh, se kterým se mohou ztotožnit.

Zvyšujte své tržby!Mnoho podnikatelů tvrdí, že se bez strategie obejdou. Jenže pak žijí ze dne na den, vyhazují peníze za slevy, které mají přilákat zákazníky, i za reklamy, které nakonec skončí jako "imidžové". Neúspěšní jsou přesvědčeni, že strategie jsou něco navíc a že se bez nich snadno obejdou.
Máte pocit, že můžete být úspěšnější než oni? Dělejte to tedy jinak. Pokud spotřebujete se strategií pomoct a nastartovat prosperitu, rád vám poradím Ozvěte se hned, než vás předběhne konkurence:
Poraďte se o úspěchu s Milošem Tomanem

 

Proč odebírat newslettery Intuitivního marketingu

 
Protože 99 % informací v nich jsou praktické inspirace a návody, jak dělat podnikání a marketing jinak, úspěšněji, a přitom šetřit náklady. Můžete je použít ještě ten den, kdy si je v newsletteru přečtete, a neztrácet čas.

Informace o nakládání s osobními daty zde