Výloha - podceňovaný prodejní nástroj

 

Pokud je v prodejně výloha, máte v ní nenahraditelný nástroj pro upoutání pozornosti. Proto s ní místo zakrývání pracujete. Po roce 1989 jsme se těšili, že z výloh konečně zmizí plakáty vybízející ke splnění pětiletky a portréty veličin mezinárodního dělnického hnutí v rudém sametu. Mysleli jsme, že se vrátíme k předválečné praxi a bude na co se dívat a následně podléhat pokušení. S postupem doby se ale z výlohy stává jakési přehlížené místo, s nímž si obchodníci nevědí rady.

 
Výloha - nevyužitý reklamní nástroj

Intuitivní podnikatelé si nenechají ujít způsob, jak zákazníky přilákat do prodejny. Proto výlohy nezakrývají, ale pracují a nimi,

 
Buď ji přelepí fólií, jako to udělal COOP, nebo ukazují zaprášené a sluncem vyšisované zboží, které zákazníka do prodejny rozhodně nenaláká.

Řekněme si v první řadě, že likvidace výlohy není řešení. Nevznikla jako zbytečná extravagance, ale proto, aby zákazníkům ukazovala, co najdou uvnitř. Už v 19. století totiž věděli, že potenciálními kupci mohou být i kolemjdoucí. Nejdříve měla podobu zasklené dřevěné skříně, pověšená na fasádě, později se za tím účelem začala zvětšovat okna, až nabyla rozměrů a tvarů, které známe dnes.

"Zkuste se postavit před váš výklad a zeptat se sami sebe: Láká mě to k návštěvě?“


Výloha jako nástroj prodeje

Výloha funguje dvěma způsoby. Buď je průhledná a pak láká k návštěvě samotným pohledem na uvnitř prodávané zboží a nakupující zákazníky. Nebo průhledná není, potom ke vstupu podněcuje vystavené zboží. V některých případech jsou možné i kombinace ( viz také článek 5 rad, jak zvýšit tržby ve vaší prodejně).
Je zřejmé, že první způsob se hodí tam, kde je možné prodejnu dobře osvětlit a kde jde spíše o hromadné nakupování. Například prodej potravin, domácích potřeb, elektrospotřebičů… Naopak třeba pro knihkupectví, značkovou módu a další obory je lépe zvolit vystavení zboží. Kombinaci si můžeme představit například v prodejně nábytku, kde jsou kusy umístěné u výlohy více nasvícené, zatímco dále do hloubi prodejny intenzita osvětlení klesá.


Chyby ve využívání výloh

Jsou prodejny, kde se s průhledem dovnitř původně počítalo. Výlohy tedy mají podobu jednoduchého okna, do kterého se toho moc umístit nedá. Bohužel, k původnímu účelu se využívají jen zřídka. Buď jsou polepeny fólií, nebo zakryty regály. Vůbec nejhorší kombinací je pak sololitová deska coby zadní stěna regálu, pokrytá ke všemu pavučinami, s ručně psanými akčními plakáty nalepenými zvenku na skle.

K nápravě je zapotřebí kus odvahy. Většina se totiž řídí zásadou, že v prodejně je zapotřebí k umístění zboží využít každé místo, každou stěnu, včetně té prosklené. Jenže změnou vnitřního uspořádání můžete nejen otevřít pohled do prodejny, ale také zvýšit její estetickou atraktivitu pro návštěvníky. Někdy rozhodně platí, že méně znamená více.

Zcela uzavřená výloha s neprůhlednou zadní stěnou by se měla používat jen tam, kde je do prodejny průhled například širokými prosklenými dveřmi. Jinak v ní návštěvníci pudově vidí nepřehlednou jeskyni skrývající nebezpečí – a raději se jí vyhnou ( čtěte i v článku Pár maličkostí, které vám podstatně zvýší tržby).

Nejvíce chyb se dělá u vystaveného zboží a jeho aranžování. Obchodníci šetří a profesionální služby využije jen málokdo. A tak se obvykle setkáme se zaprášenými hromadami zboží ve vybledlých obalech, kýčovitými pokusy o umění se zvláštní zálibou v režné pytlovině a podobných materiálech, doplněnými nápisy na skle nebo neumělými plakátky oznamujícími „totální mega výprodej“. Zkuste se postavit před takový výklad a zeptat se sami sebe: „Láká mě to k návštěvě?“


5 důvodů, proč nezakrývat výlohu

Za prvé chce mít zákazník jasno, zda se požadovaný sortiment v prodejně nachází. Názvy dnes obvykle nic neříkají, další písemné informace většinou hýří superlativy na úkor věcnosti. Navíc dobře víme, že jeden pohled vydá za deset nápisů.

Za druhé preferuje bezpečí. Možná to zní v dnešní době poněkud neuvěřitelně, ale je to tak. Pudy pravěkého člověka v nás dosud neomylně fungují a proto dá zákazník přednost prodejně, do níž je vidět. Má zkrátka přehled, co ho uvnitř čeká, kolik se tam pohybuje lidí, a jestli mu nehrozí nějaké nebezpečí.
Z tohoto pohledu je také přitažlivější více osvětlená prodejna, zvláště v kontrastu s tmavým vnějškem.

Třetím faktorem je takzvané zrcadlení – rádi napodobujeme ostatní. Jestliže tedy kolemjdoucí vidí, že uvnitř nakupují lidé, cítí nutkání se k nim připojit. Opět jde o pudové jednání, které z pohledu našich předků vypadá takto: jestliže je někde skupina lidí, pak je tam určitě něco k snědku, co zvýší moje šance na přežití. Znovu opakuji, že touto zásadou se – byť nevědomě - řídíme i my, moderní lidé počátku jednadvacátého století.

Za čtvrté zde fungují emoční asociace. Běžný nákup si spojíme spíše s velkými prosklenými prostorami, speciality pak s menšími a tmavšími prodejnami. I to, co považujeme za moderní (současný nábytek, nádobí, automobily atd.) vyžaduje co nejméně vizuálních bariér. Průhledný prostor evokuje pocit snadného, lehkého – a dokonce levného nákupu. Naopak v setmělé vinárně nebo starožitnictví budete očekávat ceny vyšší, ba třeba i smlouvání.

Za páté je prodejna jako jeviště, kde se odehrává nákupní děj. Když je zakrytá, divák (potenciální zákazník) nic neuvidí. Dříve se do výloh dávaly různé pohybující se rekvizity, ale nejlepší je, když jsou aktéry zákazníci a prodavači.


Jak podle intuitivního marketingu vytvořit atraktivní výlohu

V první řadě musíte mít nápad. Kolemjdoucí neupoutá rychlovarná konvice, masové konzervy nebo právě vydaná kniha, protože to všechno mají i u vaší konkurence. Je tedy důležité vyprovokovat jejich zájem.

Nesnažte se vystaveným zbožím informovat zákazníky, co všechno máte. Naopak. Soustřeďte se na jednu věc, jedno zboží nebo jednu jeho skupinu. Můžete odkazovat na sezónu (plavky), určitou činnost (obkládání koupelny) nebo novinku (poslední model iPadu).

Když například před několika lety vyšla známá kniha Stiega Larssona „Dívka, která kopla do vosího hnízda“, mohli jste ji jednoduše strčit do výkladu spolu s ostatními novinkami, nebo ji dejme tomu naaranžovat pod obří vosí hnízdo. Co myslíte, které řešení by prodávalo více?

Takový přístup ovšem vyžaduje zvýšenou aktivitu. Atraktivní výloha sice silněji zapůsobí, ale také se brzy okouká. Měli byste ji proto zhruba do měsíce vyměnit. Práci si můžete usnadnit tím, že si vytvoříte „sektorové“ prvky, které v různých sestavách a situacích využijete vícekrát, a zákazníci si toho ani nevšimnou.

Zvyšujte své tržby!Možná jste si po přečtení tohoto krátkého návodu řekli, že je to moc práce a ztraceného času a proč byste vlastně měli výlohu využívat? Zkuste si představit, že by vám někdo nabídl zdarma dlouhodobou inzerci v místních novinách. Nebo plakát ve vaší ulici. Odmítli byste to? Chytře využívaná výloha má přitom minimálně stejný efekt jako reklama v tisku či billboard. Úspěšní podnikatelé rozhodně neplýtvají tím, co už mají k dispozici. Zvlášť když vědí, jak velký to má účinek, a přitom nízké náklady.
Potřebujete přilákat zákazníky do prodejny? Mám pro vás balíček prosperity plný rad a návodů, jak na to. Vyzvedněte si informace hned, škoda každého dne, kdy nemáte prodejnu plnou a přicházíte tak o tržby:
Prosperujte v podnikání jinak s intuitivním marketingem

 

Proč odebírat newslettery Intuitivního marketingu

 
Protože 99 % informací v nich jsou praktické inspirace a návody, jak dělat podnikání a marketing jinak, úspěšněji, a přitom šetřit náklady. Můžete je použít ještě ten den, kdy si je v newsletteru přečtete, a neztrácet čas.

Informace o nakládání s osobními daty zde