Záleží jen na vašem rozhodnutí, jestli budete úspěšní

Záleží jen na vašem rozhodnutí, jestli budete úspěšníPostavte vedle sebe dva lidi, kteří se dostali k nějakému návodu, jak se stát úspěšným. První se na něj podívá, přečte ho a vyzkouší. Druhý prohlásí, že s hloupostmi nebude ztrácet čas a návod zahodí. Který z nich bude v životě úspěšnější? Jestliže sázíte na toho prvního, máte pravdu. Ale - a to je možná překvapivé - vůbec nejde o kvalitu návodu. Ten může být dokonce i špatný a nefunkční. Přesto na tom bude lépe ten, kdo si ho přečte. Proč? O úspěchu rozhodují postoje a přístupy.

O úspěchu rozhodují postoje a přístupy. Lidé, kteří ne a ne dosáhnout úspěchu, mají určité vlastnosti, které jim to přinejmenším neusnadňují. Z jakého důvodu se odmítají zabývat hloupostmi, i když většinou ani nevědí, o co jde? Myslí si, že všechno vědí. Dokonce je nemálo takových, kteří jsou si jisti, že vidí do zákulisí a že prokoukli, jak to všechno ve skutečnosti funguje. Hojně se vyskytují v internetových diskusích, zvláště pod články o úspěšných lidech ( přečtěte si také článek Chcete-li dobře dopadnout, neměňte pravidla za letu).

"Kdo nechce být úspěšný, najde pro své rozhodnutí stovky argumentů."


Úspěšní lidé nepřeceňují své znalosti

Úspěšný člověk je, co se týče poznání, skromný. Ví, že dokáže obsáhnout jen malou část vědění a neodmítá proto nic, co by mu mohlo jeho obzor rozšířit. A protože žádný nástroj nemůže hodnotit dříve, než ho vyzkouší, jednoduše testuje. Pak teprve zjistí, co funguje a co ne. Ještě ke všemu to pak vyjádří třeba takto: "Mně to funguje". Žádné obecné soudy.

Neúspěšní sami sebe dokázali přesvědčit, že nemá cenu se o nic snažit, protože "oni" nedovolí, aby dosáhli nějakého, třeba i malého úspěchu. Všechny ty tajemné struktury, od Židů až po úplatné politiky, podle nich tak touží po každém haléři, že k bohatství nikoho nepustí. Kdyby naopak věnovali stejné úsilí na to, aby sami sebe přesvědčili, že úspěch nemá žádné hranice, byli by z nich dnes boháči.


Na začátku stojí "chci" nebo "nechci"

Proč nejsou? Třídění neprobíhá mezi mohu a nemohu, dovedu či nedovedu, mám nebo nemám předpoklady. Ne, na začátku stojí "chci" a "nechci". Kdo nechce být úspěšný, najde pro své rozhodnutí stovky argumentů. Návody jsou hlouposti, a i kdyby nebyly, mocní stejně nedovolí, aby se někdo mezi ně vetřel. Navíc bych musel být zloděj… Neúspěšní si to opakují tak často, že tomu bezmezně věří. Navíc jim jejich život přináší důkazy, že svět takto opravdu funguje.

Úspěšní si své "chci" také podkládají argumenty. Těmi, kterým se neúspěšní vysmívají, protože jejich zkušenosti jsou jiné. Stejně tak tomu naprosto a stoprocentně věří. A ejhle - život jim zrovna tak dokazuje, že mají pravdu a vidí správně ( čtěte i v článku Úspěch je jako přechod přes ulici).

Máme tu tedy dvě skupiny, obě vnímají realitu světa, ale ta je přitom jedněm opakem toho, co vidí druzí. Jak je to možné? Naše smysly nevytvářejí zobrazení skutečnosti. Předávají signály mozku a ten je teprve zpracuje ve výsledný obraz. To, co vidíme, slyšíme, cítíme atd. je ve skutečnosti výtvorem mysli. A ta zdaleka není objektivní.

Víte, že... Lidé jsou nejvíc nespokojení se svým životem v tzv. zralém věku, tedy kolem 45 let? Podle výzkumu university v Princetonu proto, že se začnou bát, že si své sny už nestihnou splnit. Je tedy lepší začít s tím co nejdříve.


Proč nás mysl klame?

Jeden příklad za všechny. Všimli jste si, že když je měsíc v úplňku a nízko nad obzorem, vidíte ho mnohem větší, než by měl ve skutečnosti být? Nejde o optický klam, jak zjistili vědci. To zvětšení má na svědomí naše mysl, asi jako když upravíte obrázek v Photoshopu. Důvod, proč to dělá, nikdo nezná. Ale jistě byste přísahali, že měsíc opravdu větší je.

Podobně mozek zpracovává a upravuje příchozí vjemy podle vašich postojů. Jestliže jste tedy přesvědčeni, že žádné příležitosti k úspěchu neexistují, mysl vám žádné neukáže. Proč by vás tím zatěžovala a ohrožovala vaši duševní rovnováhu? A naopak, když věříte na nekonečné množství možností, přinejmenším část z nich vám předvede, a to dokonce přednostně a se "zacinkáním zvonečku".

Tento mechanismus také vysvětluje, proč se vám může zdát, že úspěch nefunguje. Rozhodnete se změnit svůj život a stát se úspěšnými a bohatými, ale sotva se vám něco podaří, vzápětí zase přijde pád. Někteří lidé dokonce tvrdí, že to tak musí být, kvůli rovnováze. Ve skutečnosti jde prostě o zákonitost přechodu. Než ze své mysli vyklidíte postoje neúspěchu a nahradíte je opakem, po nějaký čas tu působí vedle sebe. Důležité je nenechat se v této přechodné době zlomit a svést z cesty.

Jak je vidět, k přerodu z neúspěšného člověka v úspěšného a bohatého potřebujete víru. Věřte, že směr, který jste si zvolili, je správný. Budete-li mít dostatek víry, přenesete se přes dočasné neúspěchy, které vás možná cestou potkají. Nic vás nedokáže zlomit, pokud to sami nedovolíte. I kdybyste teď byli v té nejhorší životní situaci, pořád máte možnost říci "chci být úspěšný". Existuje jen jediný člověk, který vám v tom může zabránit. Jste to vy.

Víte, že... Třetina českých domácností se hádá o peníze? Nejčastěji proto, že muži nejsou schopni rodinu dostatečně zabezpečit, když je žena s dětmi doma na mateřské. Podle manželek se chovají nezodpovědně (uvádí to průzkum agentury Ipsos).


Rozhodněte se, že chcete být úspěšní

Lidé často zaměňují "je dokázáno" a "funguje", takže ničemu nevěří, dokud nemají potvrzení od vědců. Mohou stokrát vidět, že některé postupy fungují, ale nepřesvědčí je to. Jenže vodní kolo bylo používáno dávno před tím, než Newton objevil gravitaci. Elektřina dříve, než byla popsána jako proud elektronů. V oblasti fungování mozku je však běžné zavírat oči před zjevným, protože věda toho pořád ještě hodně neví. Ten, kdo chce být úspěšný, si však nemůže dovolit nevyužít každé možnosti, byť by neměla vědeckou pečeť důkazu.

 

Seznamte se s trojlístkem pro váš úspěch: