Tři výletníci a úspěch v podnikání

Jakým stylem přistupujete k úspěchu v podnikání? Zjistěte, který z výletníků je vám nejbližší. Tři výletníci se vydali na túru. Večer bohužel sprchlo a když si chtěli uvařit večeři, zjistili, že dřevo je mokré. Postupně se pokusili zapálit oheň a kupodivu to dělali tak, jak se sami stavěli ke svému úspěchu. Ve kterém z nich se poznáte?

Na příkladu tří výletníků vám ukážu, jak se lidé staví k úspěchu. A prozradím vám “zázračnou” přísadu, bez níž se váš úspěch neobejde.

Někdy to, co děláme, i když jde o činnost na hony vzdálenou naší práci nebo podnikání, vypovídá o tom, jaký budeme mít úspěch. Zejména úspěch v podnikání. Jako v případě těchto výletníků.

“Potřebujete si uvědomit, že žádný úspěch nevznikne přes noc.”

Klidně zkoušejte, ale naplno

První z nich navršil mokré dřevo na hromádku, mumlal si “Zkusím to” a škrtal zápalkami. Marně. Sem tam probleskl plamének, ale za chvíli všechny pohasly. Nakonec ho druhý táborník odstrčil.

Takoví lidé celý život něco zkoušejí. Tím, že se staví do role člověka, kterému přece nejde o život a jen si to tak zkusí, nikdy nemají skutečné výsledky. Nejsou v situaci Cortéze, který spálil lodě, když se vydal dobýt Mexiko. Vždycky se mohou vrátit a také toho hojně využívají.

Aby bylo jasno, nemyslím si, že byste se měli do všeho vrhat po hlavě. Klidně zkoušejte, ale s cílem, že se do příležitosti vložíte nejméně na 100 procent. Jinak vždycky zjistíte, že nejde o tu “pravou”. Problém však není v příležitostech, ale ve vašem přístupu.

Nadšení musíte ukotvit

Druhý výletník naházel do ohniště tlustá polena a polil je benzínem z láhve, kterou vytáhl z batohu. “Opravdu to chceš podpálit?” zeptal se ho třetí táborník. “jistě že ano,” odpověděl. “Uvidíš, jak to bude hořet!” A škrtl sirkou. Ozvala se rána, vyšlehly plameny. Když se rozptýlil kouř, místo ohně tu bylo jen prázdné ohniště.

Pro takové lidi je každá příležitost, na kterou narazí, úžasnou věcí, bombou. Pustí se do ní vší silou. Bohužel po svém. Neposlouchají ostatní, protože by je jen zdržovali a odrazovali od jejich úspěchu v podnikání.

Nadšení je jistě dobrá věc. Jenže musí stát na nějakých základech. Jinak je jako když zapálíte noviny. Zahučí, ale do minuty je po něm. Nebo vybuchne jako ten benzín a výsledek je stejný. Lítali jste, nehleděli na čas, když se však po nějaké době zastavíte a začnete počítat, zjistíte, že jste se ničeho nedopracovali.

Filozof Henry. D. Thoreau řekl: "Pokud jste si vysnili vzdušné zámky, vaše práce nesmí přijít vniveč. Váš cíl je v pořádku, musíte ho ale postavit na solidní pevné základy." Mějte tedy třeba šílené nápady. Ale ne ve vzduchu. Chcete-li je ukotvit v realitě, poraďte se o tom se mnou.

Potřebujete si uvědomit, že žádný úspěch nevznikne přes noc. A rostlinka nevyroste na holé skále. Řiďte se radami a zkušenostmi druhých. Tím se vaše zásluhy nezmenší. Důležitý je výsledek, ne uspokojení ega, které touží jít jen po nevyšlapaných cestách a přisvojit si pak všechnu slávu. Obvykle žádná není.

Vytrvalost vede k úspěchu v podnikání

Třetí táborník vytáhl papír a kus březové kůry, na ně navršil tenké větvičky, pak silnější. Jeho oheň se postupně rozrůstal, až mohli přiložit polínka a začít vařit večeři. Najedli se všichni.

Úspěch je otázkou jak přípravy, tak vytrvalosti. Kdo je připraven, není překvapen. To neznamená, že byste se měli pustit do podnikání nebo jiné činnosti až o nich budete vědět všechno a připravíte se na každou eventualitu. Ale základní informace byste si přece jen měli sehnat.

A když vás pak jen tak něco nepřekvapí a máte dodatek nadšení, potřebujete se obrnit trpělivostí. Zasazené semeno také nevyroste na druhý den a na sklizeň si musíte počkat. Samozřejmě ne se založenýma rukama. Práce je ostatně tím nejlepším prostředkem, který vám nedá čas na otázky “Kdy už to bude?” Dáte-li do toho všechno potřebné, pak jednou jistě.

Inspirace pro vás

Ze zkušenosti, i vlastní, bych podtrhl bych to “všechno potřebné”. Dvěma výletníkům z příběhu vždy něco chybělo. Jednomu nadšení, druhému rozvaha a trpělivost. Je to jako v chemii. Chcete-li dostat správný výsledek, musíte použít správné ingredience a ani jednu nevynechat. A pokud se vám přece jen nedaří, poraďte se o tom se mnou »