Proč vám pro úspěch přeji nepohodlí

Proč vám pro úspěch přeji nepohodlíNeznám moc lidí, kteří by milovali změny. Samozřejmě, pokud by byly jen k lepšímu, pak ano. Každý asi rád vymění ojetou škodovku za Maserati. Jenže většina přináší spíš neklid, problémy a vyrušování v nejméně vhodnou chvíli. A to nemáme rádi. Takže podnikatel sedí ve firmě a říká si: „Ať dnes dají zákazníci pokoj, stejně chodí jen kvůli reklamacím“. Zaměstnanec se zase obloukem vyhne podniku, kde každý rok mění pracovní zařazení a funkce, protože prý na tohle nemá nervy. Jsme tím však sami proti sobě.

Ve škole jsme se učili, že sotva dosáhneme dospělosti, začne se náš mozek scvrkávat a hloupnout. Nové výzkumy ovšem naznačují něco jiného. Učením se bez ohledu na věk mění neuronové trasy. Ty jsou mnohem důležitější, než počty mozkových buněk. Ovlivňují totiž naše chování. Nejde samozřejmě jen o to, co se dozvíme před tabulí, na semináři či v knize. Dospělí se často učí řešením situací.

Víte, že... Třetina českých domácností se hádá o peníze? Nejčastěji proto, že muži nejsou schopni rodinu dostatečně zabezpečit, když je žena s dětmi doma na mateřské. Podle manželek se chovají nezodpovědně (uvádí to průzkum agentury Ipsos).


Vyjet ze starých kolejí je nepohodlné, ale úspěch to vyžaduje

Jestliže tedy někdo sedí deset let na stejném místě a dělá stejné věci, jeho mozek si zvykne na vyjetou trasu a není příliš schopen přicházet s novými myšlenkami a řešeními. Dokonce bude – v zájmu svého klidu – takový člověk blokovat aktivnější spolupracovníky. Podobně podnikatel, který zapadne do vyjetých kolejí, není schopen reagovat na změny trhu. Jeho jedinou reakcí je pak často sepisování nenávistných reakcí pod články o úspěšných ( viz také Všichni máme vymyté mozky aneb Jak funguje motivace).

I když se vám tedy změny nebo nepříjemné situace nelíbí, neměli byste se jim vyhýbat. Jednak proto, že když nic neřešíte, nic se nenaučíte a vaše kreativní schopnosti upadají. Nakonec se budou vaše reakce řídit jen jednou šablonou ( Jak to změnit se dočtete v e-knize Výtah k úspěchu).

Za druhé jsem si všiml, že většina lidí je jako buben – potřebuje být bita, aby ze sebe vydala to nejlepší. Tím nechci říci, že vám přeji nějakou tragédii. Ale nepohodlí ano. Jedině tak dokážete svůj mozek řádně využít a dosáhnout úspěchu.

 

Seznamte se s trojlístkem úspěšných: