Proč MLM někoho přitahuje a jiného odpuzuje

Proč MLM někoho přitahuje a jiného odpuzujePřed pár roky jsem mluvil s mladým mužem. Studoval v USA na prestižní univerzitě a přivezl si z ní červený diplom. Ale stěžoval si: "Už jsem tři měsíce doma, a ještě mě nikdo neoslovil s nějakou zajímavou nabídkou práce." Zeptal jsem se, jestli se poohlížel po nějakém zaměstnání. Podíval se na mě s despektem a opáčil, že to on nemá zapotřebí… Každou chvíli se někde můžeme dočíst, že v životě je nejdůležitější, co se naučíme. Jenže jak je vidět, nestačí to. Spousta lidí má tolik znalostí, že by mohli vydělávat miliony. Místo toho pracují v kanceláři za pár šupů.

V životě to tak funguje vždy. Jablka na stromě nemají žádnou hodnotu, dokud je neočešeme a neprodáme. Být zamilovaný je k ničemu, pokud ho nebo jí nepozveme na rande. Informace a znalosti se stanou hodnotou pouze tehdy, když je uplatníme.

"MLM má jednu zajímavou vlastnost: Kombinuje pevnou organizaci se samostatností každého jednotlivce."


Každý máme svůj sen, ale ten není zadarmo

Nedávno jsem dostal otázku, jestli mají opravdu všichni lidé své sny o životě. Jsem přesvědčen, že ano. Důležitě však je, jak k nim kdo přistupuje. Část lidí se jich vzdá, protože jít za nimi považuje za příliš namáhavé a riskantní. Někde v koutku duše však věří, že když budou mít štěstí, jejich sen se přece jen nějak sám od sebe naplní.

Jistý muž přišel do kostela a modlili se: "Pane Bože, nutně potřebuji půl milionu. Buď tak hodný a zařiď, ať vyhraju v loterii." Za týden byl zpátky a modlil se "Pane Bože, já ty peníze opravdu potřebuji. Zařiď, ať vyhraju." A další týden zase: "Pane Bože, říká se, že vyslyšíš každého, jak je to tedy s těmi penězi?" A tu klenba kostela rozevře, rozzáří se světlo a ozve se mohutný hlas: "Milý synu, já bych ti tu výhru rád dopřál, ale musíš si nejdříve koupit los."

Lidé, kteří čekají, že se něco stane bez jejich namáhání a aktivity, čekají marně. A nepomůže jim ani, že se drží pokynů z filmu Tajemství a vizualizují si krásné zítřky. Bez aktivity není nic ( viz také článek Úspěšní plánují, neúspěšní čekají, co přijde).


Úspěšní jdou bohatství naproti

Ne všechno, co se napíše o úspěchu, je pravda. Nebo to možná špatně pochopíme. Každý totiž v řádcích i mezi nimi vidí hlavně to, co tam přečíst chce. Jestliže narazí na radu "Nestarejte se, jak k vám bohatství přijde, ono už si najde cestu", tak si někteří lehnou a nechají bohatství, ať si samo poradí. Úspěšní lidé vědí, že musí být v pohybu, vydávat energii, jít bohatství naproti. Je možné, že přitom narazí na zajímavou možnost, o které předtím neuvažovali, nebo na novou příležitost. Ale to se stane na cestě, ne na gauči u televize.

Nemůžete samozřejmě dělat cokoliv. Lidé si například myslí, že když chodí do zaměstnání, jsou aktivní. Často však pracují jen proto, aby z něčeho žili. Desítky let dělají pořád stejnou práci a jejich příjmy se zvyšují jen nepatrně. Jiní jsou sice také zaměstnanci, ale hledají způsoby, jak se přibližovat ke svým snům. Třeba pomalu, ale přece. Rozdíl je v cílech. Na jedné straně přežít, na druhé straně dosáhnout svých snů.

Víte, že... Lidé jsou nejvíc nespokojení se svým životem v tzv. zralém věku, tedy kolem 45 let? Podle výzkumu university v Princetonu proto, že se začnou bát, že si své sny už nestihnou splnit. Je tedy lepší začít s tím co nejdříve.


Princip pohyblivé páky

A je tu ještě jedna, poměrně malá skupina, která časem pochopí, že v zaměstnání nemá moc šancí splnit si ambiciózní sny. Ti se pak vydávají na cestu samostatného podnikání. Ani tady ale není jedno, co děláte. Někteří lidé jen vymění osm hodin v práci za dvanáct hodin ve své živnosti a nevydělají si o moc víc. Nakonec zjistí, že i kdyby se ztrhali, budou pořád mít příjmy, které jim sotva vystačí na uživení.

Tomáši Baťovi ševci vyčítali, že je připravuje o živobytí. Do té doby ale živořili a často i hladověli. V Baťově továrně si mohli vydělat daleko víc. Někteří však tvrdili, že jim jde hlavně o svobodu. Jaká je to však svoboda, když dřete od rána do večera a stejně vám kručí v břiše?

Podnikáním, v němž výdělek závisí na množství času, které práci věnujete, se velkým cílům o moc nepřiblížíte. Máte je jedny ruce a den má pouhých 24 hodin. Skutečnou cestou k bohatství je taková činnost, kde můžete použít princip pohyblivé páky.

Co to je? Z fyziky víme, že čím delší máme páku na své straně, tím větší břemeno zvedneme. Pokud dokážeme páku neustále posouvat a prodlužovat, zvládneme toho víc a víc. V podnikání to znamená, že práci neděláme sami, vlastnoručně, ale prostřednictvím jiných lidí. V klasickém podniku to ovšem může být problém, protože mít zaměstnance vyžaduje složitou administrativu a je to také drahé. Dokonce jim musíte platit, i když pracují špatně nebo vůbec ne.


Problémy růstu

Problém je také s rozšiřováním aktivit. Kdo s tím má nějaké zkušenosti, tak ví, že když zvětší firmu, přibere lidi, postaví budovy, nakoupí stroje, v tu chvíli začne být ztrátový. A teprve až dosáhne určité velikosti, vrátí se k původní rentabilitě. Někdo si pak řekne: "Co bych riskoval, spokojím se s tím, co mám."

Naopak takové bakterie to mají zvládnuté. Prostě se množí a množí, jednak jako druhá. Jestli některá nepřežije, nic se neděje. Počítá se celek. A ten se zvětšuje velmi rychle, geometrickou řadou. Možná bychom jim měli, alespoň co se týče podnikání, docela závidět. Ale není třeba.

Víte, že... Třetina českých domácností se hádá o peníze? Nejčastěji proto, že muži nejsou schopni rodinu dostatečně zabezpečit, když je žena s dětmi doma na mateřské. Podle manželek se chovají nezodpovědně (uvádí to průzkum agentury Ipsos).


MLM je podnikáním přítomnosti i budoucnosti

Máme tu totiž systém, o kterém se mluví jako o podnikání budoucnosti. Říká se mu se víceúrovňový marketing, multi-level marketing nebo MLM. Proč je tak ceněn? Má jednu zajímavou vlastnost: Kombinuje pevnou organizaci se samostatností každého jednotlivce. A to dělá divy.

Jestliže chcete rozšířit své podnikání, seženete si jednoduše další lidi do týmu a předáte jim know-how organizace. Vše je zpracováno tak, aby se dalo snadno duplikovat. Obrazně řečeno, nový člověk si půjčí váš disk, zkopíruje si ho a jede podle něj. Když on zapojí další lidi, půjčí jim svůj disk, oni si ho zkopírují… Funguje to úplně jako u těch bakterií.

Pořád tu ale není velký rozdíl ve srovnání se zaměstnáváním lidí. I těm přece řeknete, co přesně od nich očekáváte, a naučíte je to. Tím, co z MLM dělá jedinečný systém, je osobní odpovědnost. I tady se samozřejmě najdou lidé, kteří jen mluví o svých snech, nebo mají pocit, že ještě nejsou dost vzdělaní, ale skutek utek. Kdyby to byli zaměstnanci, budete jim dál vyplácet základní mzdu a platit z ní odvody. V MLM ne. Tam každý odpovídá za svůj výdělek a daně. Jestliže není aktivní, vás to nestojí ani korunu (  také v článku 7 rozdílů mezi zaměstnáním a MLM).


Týmová práce i odpovědnost sama za sebe

Jestliže někdo říká "Já bych byl aktivní a podnikal, ale to bych musel mít tak alespoň milion do začátku, a ještě abych se trápil s lidmi a úřady…", tak v případě MLM to neplatí. Vědomosti o sytému dostane za nepatrný poplatek a k tomu péči celé organizace. Zkuste si začít samostatně podnikat, jestli vám v tom někdo pomůže a bude vám shánět laciná školení. Asi jen v multi-level marketingu totiž najdete takové spojení osobní samostatnosti a odpovědnosti s týmovou prací.

Existují samozřejmě i lidé, kterým právě ta osobní odpovědnost nevoní. Nechtějí žít v nejistotě a možnost dosáhnout čehokoliv rádi vymění za možnost dostat pár korun i v případě, že všechno pokazí a pracovní směnu proflákají. Není jich zrovna málo. Od nich pak můžete slyšet, že MLM je podvod. Ve skutečnosti se nechtějí smířit s tím, že by jejich odpovědnost byla tak absolutní. Své nezdary potřebují na něco svést a někoho je nechat zaplatit. Ale vy k nim určitě nepatříte a místo neúspěchu a nedostatku vidíte úspěch a bohatství. Pusťte se tedy do toho, vykročte za svým snem.

 


Nastavte si podnikání