Máte na to, i když to ještě možná nevíte

Máte na to, i když to ještě možná nevíte  O sebevědomí byly napsány tisíce knížek a potištěny tuny papíru. Přesto jde pořád o vzácný jev a můžeme říci, že většina lidí má se sebeprosazením problém. Obvykle ne v běžném životě, ale co v práci nebo podnikání? Asi nejste zrovna introvert, který mluví tichým hlasem a ve frontě na poště se nechá předbíhat. Ale když dojde na výzvy, a hlavně jejich velikost, obvyklá odpověď zní: "Já na to nemám." Abychom si rozuměli, nemusí jít o miliardový byznys, ale třeba o povýšení spojené s vyšší odpovědností, nebo o zdvojnásobení obratu v podnikání.

Nejčastěji se doporučuje postavit se před zrcadlo a říkat si: "Jsem skvělý, jsem nejlepší!" Moc to nefunguje, že? Se stejným úspěchem si můžete s pohledem na starou ojetou Dacii sugerovat, že jde o nové Ferrari.

"Každý z nás má nějaké výjimečné schopnosti a dovednosti."


Vystavte své sebevědomí na silných základech

Marcus Aurelius v Hovorech k sobě říká, že jsme tím, na co myslíme. Jenže to neznamená, že když se rozhodnete vidět v zrcadle sebevědomého člověka, v tu ránu se tam objeví. Obraz vaší osobnosti je ukrytý v podvědomí a není snadné ho jen tak změnit. Formoval se celý váš dosavadní život, a to hlavně na základě hodnocení, která o vás vyslovili jiní ("Nic nedokážeš, na co sáhneš, to zkazíš, ostatní jsou lepší…") a vlastních zkušeností, které se to zdají potvrzovat. Jak by také nepotvrzovaly, když podle takto naprogramovaného obrazu jednáte.

Chcete-li to změnit, musí mít vaše nová podoba nějaké základy. Naše víra, včetně té v sebe sama, není obvykle ani tak velká, jako pověstné biblické hořčičné semínko. Nedokážeme jen tak přesvědčit podvědomí, že to s tím přepsáním obrazu myslíme vážně. Proto musíme z něčeho vycházet a čerpat sílu. Dají se k tomu použít jednak schopnosti a dovednosti, jednak poslání a vize ( přečtěte si také v e-booku Od poslání ke strategii).

žárovka"Ze všech smutných slov jazyka či pera nejsmutnější jsou: Mohlo to být!" napsal básník John Greenleaf Whittier. Usilujte o to, aby to nebyla i vaše slova, až budete hodnotit svůj život. Dobré příležitosti se nenabízejí věčně a na každém rohu. Tato vám může změnit život, stačí po ní sáhnout.


Každý má nějaké výjimečné schopnosti, i vy

Každý z nás má nějaké výjimečné schopnosti a dovednosti, i když si možná o sobě myslíte pravý opak. Obvykle je nevnímáme proto, že svoji pozornost soustředíme na negativa: Co neumíme a co se nám kdy nepovedlo. Nebo jejich význam sami snižujeme. Proč se Steve Wozniak nestal největší osobností firmy Apple, když to byl on, kdo vymyslel první osobní počítač na světě? Protože Wozniak to nevnímal jako něco mimořádného a chtěl schéma jen zdarma rozdávat kamarádům.

Udělejte si tedy čas a v klidu se vydejte nazpátek časem. Vzpomeňte si na všechny chvíle, kdy se vám něco podařilo, kdy se ukázala vaše šikovnost, nápaditost, rychlá reakce atd. Nemusí jít o světodějné události. Karel Čapek ukázal v románu Obyčejný život, že i zdánlivé "obyčejné" maličkosti mohou být významné a v důsledku třeba zachránit lidský život. Snižte tedy laťku a pátrejte třeba po zdánlivě nedůležitých událostech, kde se osvědčily vaše schopnosti. Zakažte si "nemohu, nemám, nevím". Protože můžete, máte takové zážitky a víte o nich, když se na to soustředíte ( viz také článek Moc a síla slov)


Poznačte si, kdy vám bylo dobře

Vybavte si tehdejší pocity. Jistě byly příjemné. A určitě proto také zůstaly ve vaší paměti. Docela živě si vzpomínám, jak jsem dostal zprávu, že nakladatelství vydá moji první knihu. Je to už patnáct let, a přesto si vybavuji naprosto přesně, jak jsem seděl na lavičce v Telči, kde jsem na chvíli zastavil, a říkal si: "Tak jsem spisovatel". Takové momenty zkrátka z mysli nevymizí.

Napište si seznam. Sám mám proti věčnému sepisování seznamů spíš odpor, podle některých motivačních knížek bych asi neměl dělat nic jiného než zaplňovat hory papíru seznamy všeho možného. Ale v tomto případě je seznam užitečný. Jinak totiž zase své "důkazy" rychle zapomenete. A to by bylo špatné, protože si je potřebujete denně připomínat. Jen tak se postupně začne rýsovat obraz člověka, který něco umí, něco dokáže a který je jedinečnou osobností.

Už téměř 3.000 obchodníků v ČR používá věrnostní program Cashback World, ale ne každý ho má se všemi výhodami v balíčku programu PARTNER PLUS. Vy ho můžete mít komplet s veškerou podporou, kterou v programu nabízíme. Přesvědčte se, že se to vyplatí.


Zjistěte, co je ve vašem životě důležité

Druhým faktorem, který vám dodá sebevědomí, je silné poslání a vize. Matka Tereza se pohybovala mezi nejchudšími a žila s nimi na jejich úrovni. Přesto jí nedělalo problém sebevědomě mluvit s významnými lidmi a milionáři. Mnozí z nich vzpomínají, že byla tvrdý "obchodník", nebála se žádat hodně a také to obvykle dostala. Když tedy máte něco, čemu pevně věříte a jste přesvědčeni, že to zlepší život lidí, můžete na tom své sebevědomí stavět a čerpat z toho sílu. Vůbec teď nemám na mysli jen charitu nebo jiné dobročinné aktivity. Jestliže někdo vyrábí dejme tomu dobré víno, tak je také lidem přínosem - vždyť kolik obohatí slavnostních chvil. Stejně tak to může platit třeba o botách nebo knihách. Jen s pouhým vyděláváním peněz to asi bude jiné ( čtěte i v knize Intuitivní marketing pro 21. století).

Je pravda, že hodně lidí nemá o svém poslání a smyslu vlastního života ani ponětí a nikdy se nad ním nezamýšleli. Pokud k nim patříte, pomůže vám předchozí postup. Když si uvědomíte, co vám v životě přineslo radost a ukázalo vaše přednosti, jste na dobré cestě v hledání smyslu svého života. A když ho najdete, uvědomte si, že naplnit ho můžete jen vy. Každý je originál a každý má své originální poslání, v němž ho nemůže nikdo nahradit. V jeho prosazení vám nemohou zabránit ani okolnosti, ani nic jiného. Jen vlastní nevíra a pohodlnost.

Jack Canfield vyšel z chudé rodiny a po univerzitě (aby si na ni vydělal, musel u jídla obsluhovat bohatší spolužáky) šel učit dějepis na středí školu. Viděl v učitelství své poslání, ale práce ho neuspokojovala. Pak se setkal s milionářem a motivátorem Clementem W. Stonem, začal pracovat pro jeho nadaci a zjistil, že tu má mnohem více příležitostí, že může vzdělávat celý svět. A to v tom nejdůležitějším: pravidlech osobního úspěchu.


Hlídejte své myšlenky

Nový, sebevědomý člověk se ve vašem zrcadle neobjeví ze dne na den. Potřebujete k tomu vytrvalost a každý den se zabývat tím, o čem píši. Samozřejmě, pokud by se to dělo na nějakém izolované místě, nebyl by to problém. Kdyby se dalo přeplavit na pustý ostrov a zůstat tam, dokud svůj obraz nezměníte, bylo by to celkem jednoduché. Jenže vy to musíte zvládnout za pochodu, při svém každodenním životě. A to už tak snadné není.

Lidé si obvykle neuvědomují, co jim v tom brání. Co je nutí schoulit se jako ježek, přestat s "hloupostmi" a trpělivě snášet rány osudu. Jistě, hodně se na tom podepíše vaše okolí. Nemáme rádi, když někdo ruší náš klid a jestliže se chcete změnit, vaši blízcí to považují za útok na svoje jistoty. Proto dělají všechno možné, aby vás od takového záměru odradili. Jestli se jim to ale podaří, to záleží na vás. Takže největším nepřítelem nejsou ostatní, ale vaše mysl.

Co sabotuje vaše úsilí? Normálně si to asi neuvědomujete, ale vaší myslí neustále poletují negativní myšlenky, strach a obavy. Každou chvíli se vynoří nějaké "Co když…" a zaměstná vás přemýšlením o třeba i pravděpodobném vývoji událostí. Proto je také hodně lidí přesvědčeno, že mají realistický postoj. Jenže tento typ myšlení vám neprospěje, jen uškodí. Zabývá se totiž pouze problémy, ne jejich řešením a už vůbec ne vaší odpovědností za toto řešení. Obvykle totiž končí závěrem, že nemůžete nic dělat.

žárovkaChcete patřit mezi nejlepší a mít odpovídající příjmy? Chcete si splnit své sny bez dlouhého čekání? Pusťte se do práce, která ukáže, co ve vás je. Pomáhejte více jak 1.000.000 podnikatelům vydělávat a vydělejte tím také. Využijte této šance a přijdete se k nám!


Vyhledávejte negativní myšlenky a nahrazujte je sebevědomými odpověďmi

Aby tedy semínko vašeho nového obrazu dostalo příležitost se uchytit a vzrůst, od dnešního dne začněte pozorně sledovat a hodnotit své myšlenky. Zvlášť ty, které na "Co když…" odpovídají "Nemohu nic dělat…". Sebevědomý člověk musí přijmout odpovědnost za svůj život. I když třeba nemůže některé věci změnit, má spoustu jiných možností, jak ho ovlivnit. Jestliže máte nebo chcete mít kontrolu nad svým životem, musíte tyto negativní myšlenky bez vymlouvání odmítat. Nemyslete na problémy (stejně jsou většinou jen ve vaší fantazii), myslete na cestu kupředu ( třeba s PARTNER PLUS NETWORK).

Jestliže vás tedy napadne "Co když mě vyhodí z práce? Jinou určitě neseženu.", nahraďte tuto obavu odpovědí: "Když mě vyhodí z práce, díky svým schopnostem snadno seženu jinou." Je to jednoduché a účinné.

Je to tedy jednoduše logické. Sebevědomý člověk má kontrolu nad svým životem. Jestliže ho kontroluje, nemůže přemýšlet o tom, jak mu svět ubližuje a jak se s tím nedá nic dělat. Člověk, který drží vesla, nemůže uvažovat tak, že bude muset uprostřed jezera zůstat, dokud nepřijde bouře a nepotopí mu loďku. Jednoduše začne veslovat. Nezabývejte se tedy myšlenkami, že něco nedokážete, ale jednoduše začněte konat.

 

Intuitivní noviny

Každý měsíc vám pošlu emailem originální čerstvou dávku inspirace v Intuitivních novináchInspirace ze Školy milionářů

Jednou za měsíc inspirace pro každého, kdo chce stát pevně na vlastních nohou. 
Informace o nakládání s osobními daty zde.