Jak prožít ráno, aby byl úspěšný celý den

Jak se ráno naladíte, takový budete mít celý den. Proto je důležité začít ho právě takto. Asi to znáte. Probudíte se a venku prší. Vaše tvář v zrcadle koupelny vás naplní hlubokým smutkem. Nestíháte, takže oželíte snídani. A na cestě ven zakopnete o kočku. Končí to všechno za domovními dveřmi? Kéž by. Ale většinou tento řetězec negativity pokračuje po celý den… »

V tomto článku se dozvíte, proč je důležité, jak se ráno naladíte, a přidám vám konkrétní návod, jak to udělat.

Často se dočtete: “Namísto pozitivního myšlení si raději zvolte realistické. Předejdete tak zklamání.” Nebo dokonce: “Vědci zjistili, že realisticky myslící lidé žijí lépe”. Co ale to realistické myšlení je? A je nám skutečně užitečné?

“Můžete si vybrat mezi negativním a pozitivním myšlení, přičemž úspěšní do jednoho volí pozitivní.”

Zkusili jste někdy na magnetu najít mezi oběma póly nějaké realistické místo? Nebo na baterií? Je v matematice mezi mínusem a plusem realistické číslo? Kdepak, je tam nula. Nic. Stejné je to s myšlením. “Realistické” je ve skutečnosti lepší označení pro negativní. Protože lidé se už od pravěku dívají na svět jako na nebezpečné místo, tedy negativně. Brát život takový, jaký je, znamená dát si na něj pořádný pozor

Ano, je pravda, že lidé s “realistickým” přístupem mohou žít spokojeněji. Nemají-li žádná pozitivní a nadprůměrná očekávání (případně vůbec žádná), nedožijí se zklamání. Logika je to ovšem stejná, jako když se řekne, že kdo nic nedělá, ten nic nezkazí. Ale také nic nemá. Pokud tedy někdo chce jen prožít průměrný život a celou tu dobu se těšit na průměrný důchod, ať si tedy myslí “realisticky”. Což ve zmíněném důchodu znamená od rána do večera nadávat na rostoucí ceny, nízkou penzi a zloděje v politice.

Pro lidi, kteří chtějí dobýt úspěchu, ovšem “realistické” myšlení není. Úspěch totiž není z pohledu průměrné většiny nic realistického, a dokonce ani pozitivního. Nezbývá vám, než se vydat cestou myšlení pozitivního. Což nezní pěkně, takže raději řeknu: “Můžete si vybrat mezi negativním a pozitivním myšlení, přičemž úspěšní do jednoho volí pozitivní”.

Znovu a znovu se setkávám s názorem, že pozitivní myšlení je oblbování lidí. Samozřejmě od těch, kteří ráno vyrážejí z domova naštvaní na celý svět. Ať se vztekají. Mezi nimi není nikdo, kdo by byl úspěšný. Zato mezi pozitivně myslícími ano. Řekl bych, že vybrat si, kam chcete patřit, je snadné. Když tak se o tom se mnou poraďte.

K úspěchu vám pomohou zrcadlové neurony

Vraťme se tedy k ránu. Dovedu si živě představit, jak takový den pokračuje. V práci se pohádáte s kolegy, polijete se kávou, na zákazníka uděláte takový dojem, že zruší objednávku. Po cestě domů přehlédnete červenou a policista, který by jinak jen pohrozil prstem, vám nasolí pěknou pokutu, sotva uvidí, jak se tváříte. Doma se pohádáte s partnerkou nebo partnerem, dětmi a kočkou. A soused vás vyzve, ať se radši přestěhujete někam na samotu.

Proč? Jak se ráno naladíte, tak vám to zpravidla zůstane po celý den. A každý negativní prožitek jen takové naladění posiluje. Navíc u lidí existuje to, čemu se říká zrcadlení (správněji zrcadlové neurony). Jednoduše řečeno, naše nálady se v ostatních lidech odráží jako v zrcadlech a vracejí se nám. Takže není zapotřebí si představovat nějaké tajemné síly, které nám škodí proto, že jsme ráno vstali levou nohou.

Samozřejmě se vám bude zpočátku zdát velmi obtížné naladit se hned, nejlépe ještě v posteli, pozitivně. Zvlášť když pak v zrcadle uvidíte pomačkanou a šedivou tvář – bohužel svoji vlastní. Ale naštěstí mám pro vás jeden jednoduchý nástroj úspěchu. Úsměv. Stačí se na svůj obraz v zrcadle chvíli usmívat od ucha k uchu a zrcadlové neurony zafungují i na vás. Budete překvapeni, jak to dobře funguje a jak se hned ráno naladíte pozitivně! A co teprve, když takový široký úsměv nasadíte, sotva otevřete oči, a nesundáte ho, dokud nevyjdete ven.

Jak dobře začít den

  • probouzejte se s pozitivním očekáváním, ne s představou problémů a překážek
  • každé ráno řekněte něco pozitivního nejméně 3 lidem (prodavačce, řidiči autobusu, recepční apod.)
  • usmívejte se na lidi, oni se zase budou usmívat na vás

Inspirace pro vás

Je až překvapivé, jak hodně takové ranní naladění ovlivní celý den. A jak dokonce ovlivní vaši úspěšnost ve všem, co pak děláte. Praktikuji to každý den. Nepodceňujte ho proto. Nestojí vás žádnou velkou námahu a výsledek stojí za to. Dá se říct, že i tato “maličkost” šetří ve vašem podnikání náklady. Možná i na psychiatra. Chcete se dozvědět víc o tom, jak si naladit své dny? »