Pořiďte si kreativní deník a nápady se budou jen sypat

Kreativní deník z vás udělá tvůrčího génia, který chrlí skvělé nápady jeden za druhým.

Někdy před třemi roky jsem si založil deník. Přiznám se, že občas mě nadšení rychle opustí a tohle byl přesně ten případ. Zaplnil jsem pár stránek, pak jsem sešit někam založil a zapomněl na něj. Oprášil jsem ho až vloni a od té doby už mám hromadu popsaných bloků.

Přečtěte si, proč je výhodné pracovat s kreativním deníkem a jak konkrétně to dělat, abyste měli skvělé výsledky.

Všichni jistě dobře známe myšlenkové mapy od Tonyho Buzana. Mají za úkol nasměrovat naše myšlení určitým směrem a rozvíjet ho. Myšlenkový strom se větví a větví. Jenže někteří lidé přišli na to, že jednouché zaznamenávání myšlenek je svádí k povrchnosti. Přednost dostane rychlost, ne kvalita. Patřím mezi ně.

“Používám deník ne k zachycení minulosti, ale k zápisu toho, o čem přemýšlím.”

Kdy je pro úspěch potřeba myšlení zpomalit

Většinou jsme přesvědčeni, že rychlost myšlení je předností. Vymyslíme toho přece víc, napadne nás hromada nápadů. Jenže mysl často nepádí kupředu, ale těká. A protože záznam je pomalejší (například řeč plyne pětkrát pomaleji než myšlenky, s psaním je to ještě horší), rychle se vzdalujeme od toho, co chceme řešit.

Při psaní deníku jsem si všiml, že text nutí mozek zpomalit. Nemůžeme myslet rychleji než píšeme, protože je nutné se na psaní soustředit. Zvlášť když to děláme ručně. Od jednoho, dvou slov v obláčku myšlenkové mapy se dá v mysli utéct kupředu, ale ne od celé, nejlépe rozvinuté věty. Nutíme tedy mysl zůstat tam, kde ji potřebujeme. U jednoho nápadu, potřeby, hledání řešení.

Vědci také prokázali, že existuje spojení mezi ručním psaním a oblastí v mozku, která má na starosti kreativitu. Jestliže tedy používáme tužku či pero (já nejraději tenký černý fix), nejenže pomalostí psaní udržíme myšlenku na jednom místě, ale ještě ji lépe zpracuje kreativní centrum v naší hlavě. Jak je vidět, ne všechno dokáže zařídit aplikace. I když už je máme i na myšlenkové mapy, ruka je ruka. A ručně psaný kreativní deník má svůj význam.

A pak jsou tu obrázky. I Tony Buzan doporučuje kreslit. Důvod je jednoduchý, obrázky jsou pro naši mysl, zvláště tu kreativní, stravitelnější. A vůbec nevadí, když někdo nekreslí jako akademický umělec. Obrázky jsou pro nás a pravděpodobně je nikdo jiný neuvidí. Ani my sami, s odstupem času, protože k záznamům není většinou potřeba se vracet. Už je to vymyšleno.

Mozek neustále chrlí myšlenky. Bohužel mnohé z nich jsou jako hlušina, která zavalí ryzí zlato. Potřebujete svůj rozum tedy jednak zaměřit a jednak zpomalit. Pak se dostaví nápady, které vám dají vyniknout a vítězit. Které vám umožní mít svůj život pod kontrolou a žít podle svého.

Ne záznam, ale přímá tvorba myšlenek

To je také odpověď, jaké deníky si píšu. Nejsou to záznamy, co ten který den prožívám. Jde o tvorbu, hledání nápadů. Používám ho tedy ne k zachycení minulosti, ale k zápisu toho, o čem přemýšlím. I když i to je nepřesné, ve skutečnosti jde prostě o myšlenky, které mi v tu chvíli běží hlavou, vyvolané podle potřeby a zpomalené a ukázněné. Jde o tvůrčí proces, protože současně píšu a myslím.

Zachovávám sice označení podle dnů, ale to má jiný důvod než v případě deníku. Nutí mě k tomu, abych naplnil penzum dvou stránek denně, které jsem si uložil. Nebo se alespoň od něj příliš nevzdaloval.

Jak nacházet originální nápady

  • pořiďte si kreativní deník a pište do něho ručně (nepoužívejte žádné technologie)
  • nejdříve si ujasněte, co hledáte nebo na co chcete přijít
  • zapisujte si, co vás napadne a ilustrujte to

Inspirace pro vás

Tou hlavní otázkou, která samozřejmě každého napadne, je, jestli to funguje. Vždyť přece většina takové hraní nepoužívá! U mě rozhodně ano. Stačí se rozhlédnout po webu Intuitivního marketingu. Většina z programů a školení, které zde najdete, vznikla s pomocí těchto deníků. Kreativita je pro úspěch v moderním podnikání velmi důležitá.

Miloš Toman

Autor: Miloš Toman

Jsem autorem podnikatelské koncepce intuitivní marketing, kterou používám ve svých konzultacích, školeních a programu PRO PROSPERITU.

Dobré? Podělte se s ostatními...