Co se můžete o podnikání naučit od Donalda Trumpa

Od každého se můžeme něco naučit. A i když to mnoho lidí (těch neúspěšných) bude popírat, platí to i pro Donalda Trumpa.

Toho teď vnímáme zejména jako bývalého kontroverzního prezidenta Spojených států. Ale po většinu svého života se věnoval byznysu, nikoliv politice. Jeho cesta na současný vrchol nebyla přímočará. Málokdo ví, že musel hned čtyřikrát vyhlásit bankrot.

V tomto článku vám ukážu, co se můžete naučit i od tak kontroverzního člověka, jako je bývalý americký prezident Donald Trump. A na závěr připomenu jeho tři nejdůležitější zásady pro úspěch.

Většinou si myslíme, že takový člověk má zkrátka silnou vůli a s její pomocí překoná všechny překážky. Ale silnou vůli měli i lidé, kteří neuspěli.

Budu pracovat více?

Rád v takových případech připomínám koně z Orellowy Farmy zvířat, který na všechny problémy reagoval tak, že pracoval ještě více. Až jednoho dne padl a víckrát nevstal. Vůli můžete mít přímo ocelovou, ale pokud ji nezaměříte správně, není vám nic platná. Občas mám pocit, že funguje podobně jako svaly, kterými někteří lidé také nahrazují myšlení. Už na základní škole jsme se však ve fyzice učili, že síla musí působit správným směrem. A je jedno, jestli jde o bicepsy nebo vůli.

“80 % lidí je přesvědčeno, že je třeba být v ocenění vlastních schopností nanejvýš skromný. 80 % lidí je neúspěšných.”

Dobrý či dokonce geniální nápad je lepší řešení, jenže takové nápady se se neválejí jen tak na zemi a nečekají, kdo je zvedne. Můžete napínat svoji mysl jak chcete a nedopracujete se ani k průměrné ideji. Dokonce to vypadá, že čím usilovněji o nápad usilujete, tím více vám uniká. Jako autor, který už má za sebou pár úspěšných knížek, mohu potvrdit, že políbení múzou, jak si to představovali antičtí Řekové, skutečně funguje. Inspirace jako by přicházela odněkud mimo vlastní mysl.

Jenže múzy jsou stvoření vrtkavá a nedaří se je jen tak domestikovat, aby se dostavovaly pravidelně. Je k tomu zapotřebí ještě něco. A to je vlastnost či schopnost, kterou můžeme vidět třeba u Donalda Trumpa. Pro její vysvětlení bych mohl sáhnout po teorii, že čas je jen fikcí a všechna minulost, současnost a přítomnost splývá dohromady, jak se o tom mluví v mém oblíbeném filmu Dálnice 60, ale některým čtenářům by to asi znělo příliš ezotericky, takže sáhnu po jednodušším vysvětlení.

Budoucnost se tvoří teď

Představte si, že se rozhodnete jít příští sobotu do kina. Co uděláte teď? Půjdete si vyčistit zuby, obléct se a obout boty? Samozřejmě, že ne. Představení je přece až příští sobotu, takže v tuto chvíli se vás nijak netýká a nevyžaduje žádnou vaši aktivitu. To je ale i případ cílů, které si často dáváme podle návodů v knihách a přemýšlíme o tom, že za pět let budeme miliardáři. Pětiletka uteče jako voda a my zjišťujeme, že pořád horko těžko přežíváme od výplaty k výplatě.

Dokonce ani doporučované postupné kroky nepomohou. Co mám udělat dnes, abych byl za pět let bohatý? Nikdo neví. Nechat na vesmíru, ať si s konkrétním provedením poradí? Také to nefunguje. Problémem je to “budu”. Kino, které chceme navštívit příští sobotu. Úspěch, který na nás teprve čeká. Jenže budoucnost vytváříme tím, nač dnes myslíme. Pokud myslíme na budoucí, zajistíme si budoucnost v podobě snění, že úspěch jednou přijde. Proto je důležité vědět, že budoucnost je teď.

Ale vraťme se k Donaldu Trumpovi. Jak se mu podařilo vyškrábat se ze všech těch propastí neúspěchu? Jednoduše. Ani na vteřinu nezapochyboval, že je úspěšný. Stejně tak v prezidentské kampani. Často proto bývá popisován jako sebestředný a egoistický, ale jedná se o něco jiného. Úspěšní lidé jsou už teď tím, čím chtějí být v budoucnosti. Nepochybují o sobě. Když víte, že umíte vydělat velké peníze, tak vás nějaký ten bankrot nezastaví. Jednoduše se otřepete a jdete znovu dělat to, co nejlépe umíte – tedy získat další miliony.

Velikost myšlení. To je to, co odlišuje úspěšné od neúspěšných. Kdo říká „To stačí“, ten bude vždycky jen malý a ohrožovaný všemožnými výkyvy. Viděli jsme to ostatně i v době covidu. Nebojte se tedy myslet vysoko. Umístěte své sny mezi hvězdami. Udělejte první krok.

Skeptici nebývají úspěšní

Obvyklá námitka “realistů” zní, že se mohou třeba stokrát už teď považovat za miliardáře, ale peněženku jim to nenaplní. Nejde však o nakupování luxusních aut a domů. Úspěšným budoucím boháčem je člověk, který ví, že je schopen takové peníze vydělat a že je vydělá. Ví a nepochybuje. Tato naprostá samozřejmost mu pak ukazuje další kroky jako zkušený průvodce. Přihrává mu nápady a návody k řešení. Pokud nepovažujete Trumpa za velkého myslitele, pak je to jeho výhoda, ne handicap. Lidé, kteří svůj život neustále analyzují a honí se za absolutní objektivitou, samozřejmě propadnou pochybnostem a nemohou proto uvěřit, že už teď jsou bohatí, když shromáždili důkazy o opaku.

Povšimněte si také, že ne všechny Trumpovy projekty jsou úspěšné. Některé přinesly ztrátu, ale jiné zase vysoký zisk. Skeptik, pochybující sám o sobě, obvykle kvůli riziku nevstoupí do neúspěšného byznysu, ale také ne do toho, který nakonec vynese miliony či miliardy. A pokud přece jen, pak ho jeden ztrátový projekt navždy srazí na kolena, protože naplní jeho mysl strachem a ochromí ji.

Správný postoj tedy není sám od sebe zárukou, že se všechno bude dařit. Je zárukou, že když se dařit nebude, poradíte si s tím. Tak jako si Donald Trump poradil s řadou bankrotů.

Tři kroky k úspěšnému postoji podle Donalda Trumpa

Zbývá tedy zodpovědět otázku, jak se k takovému postoji “Já jsem teď…” dopracovat. Podle počtu neúspěšných a nepříliš bohatých lidí, kteří se o to dnes a denně marně pokoušejí, je vidět, že nejde o samozřejmost. Většinou jsme totiž zvyklí pochybovat. Soustředění na negativní jevy, kterým nás matka příroda vybavila, se jistě v dřívějších dobách odsvědčilo a pomohlo nám přežít. Ale na cestě k úspěchu je překážkou. Povšimněte si, že Donald Trump o sobě a svých schopnostech nepochybuje. A nejde jen o byznys a politiku. Stejně tak se s naprostou samozřejmostí zúčastnil několika reality show, účinkoval ve filmu a různých talk show. Má dokonce svoji hvězdu na hollywoodském chodníku slávy. Když se pral v pořadu World Wrestling Entertainment, zcela jistě mu nepřišlo na mysl, že je to nevhodné a co si o něm lidé řeknou.

V prvním kroku si proto zmapujte své přednosti a dovednosti. Ne ovšem tak, jak to dělá většina lidí, když se podívají do zrcadla a ihned si všimnou všech nedostatků. Seznam svých plusů zpracujte “neobjektivně” (protože jsme si už řekli, že při hodnocení reality dáváme přednost negativům) a ve svůj prospěch. Už v této fázi byste se měli zbavit pochybností a snést řadu důkazů, že jste dobří. Kupodivu se vám to, co jste kdysi považovali za prohru, může pod novým úhlem pohledu jevit naopak jako potvrzení vašich schopností.

Když to dokázali oni, dokážete to také

Ve druhém kroku si vezměte k ruce pár biografií úspěšných lidí. Víte například, že Edison, Einstein, Ford či Tesla trpěli autismem (a platí to i pro Billa Gatese)? Že Zátopek byl jako dítě považován za nedochůdče, sport neměl rád a k prvnímu závodu ho museli vytáhnout zpod postele v internátu Baťovy školy práce? Nebo že Ivo Toman má pro roli řečníka ty nejhorší předpoklady, protože vinou Tourettova syndromu neovladatelně mlaská a chrochtá? Že John Rockefeller byl synem dřevorubce a nejdříve se živil prodejem pochybných lektvarů? Když se podíváte na své přednosti, zjistíte, že přinejmenším v některých z nich jste vysoko nad lidmi, kteří jsou dnes tam, kde vy chcete teprve být. Když to dokázali oni, proč ne vy?

Třetím krokem je zpětná vazba. Zaznamenávejte si své drobné úspěchy na cestě k cíli. Zase proto, že náš mozek má ve zvyku zveličovat, co se nepovedlo, a úspěchů si nevšímat (ty nás přece neohrožují). Když se budete svým třeba i drobným úspěchům věnovat každý večer, můžete si být jisti, že vaše sebevědomí a uvědomění si schopností poroste. A uvědomíte si také, jak se krok za krokem blížíte k tomu, co chcete.

Zásada intuitivního marketingu: Úspěšní lidé nejsou objektivní

Řada lidí by tedy Donalda Trumpa označila (a také to dělá) za málo objektivního. Jenže objektivitu najdeme stěží v interpretaci fyzikálních jevů, natož v oblasti postojů a názorů. To, co mnozí považují za vyvážené, je většinou vychýlené negativním směrem. Proč by jinak byly poučky jako “Samochvála smrdí” nebo “Peníze kazí lidi” považovány za univerzální pravdu, kdežto opačné rady za bláboly ezoteriků?

Osmdesát procent lidí je přesvědčeno, že je třeba být v ocenění vlastních schopností nanejvýš skromný. A jsou to ti, kterým podle Paretova pravidla patří méně než 20% bohatství. Každý se může rozhodnout, kam chce patřit.

Jak na úspěch podle Donalda Trumpa

  • myslete ve velkém a věřte, že můžete dosáhnout všeho, co chcete
  • nedejte na řeči lidí, kteří žádného úspěchu nikdy nedosáhli a jděte si za svým
  • začněte hned, nepromarněte ani den

Inspirace pro vás

S některými Trampovými názory nemohu souhlasit. Například s tím, že nejlepší obchod je ten, kdy on vyhraje a druhý je poražený. Ale je inspirativní ve velikosti svého myšlení a vytrvalosti. Věříte, že i vy máte tyto vlastnosti úspěšných a dokážete je uplatnit? Začněte je používat už dnes.

Miloš Toman

Autor: Miloš Toman

Jsem autorem podnikatelské koncepce intuitivní marketing, kterou používám ve svých konzultacích, školeních a programu PRO PROSPERITU.

Dobré? Podělte se s ostatními...