Čmárejte si, budete úspěšní

 

K úspěchu patří tvořivost. A toto je jeden z nástrojů, bez kterého se neobejdete. Podívejte se, jak ho použít. Na střední škole jsme v posledním týdnu vždycky předávali učebnice mladšímu ročníku. Ty moje si někteří zamlouvali už dopředu, nebo se o ně i strhla rvačka. Proč? Měl jsem ve zvyku si je ilustrovat. Z pohledu učitelů jsem knížky ničil, ale já jsem se tím víc naučil, než kdybych je šetřil. Bylo to v době, kdy jsme každou chvíli slýchali: "Nečmárej si a dávej pozor".

 
Čmárejte si, budete úspěšní

Objev, že ruční psaní a kreslení má spojitost s tvořivostí, je velmi významný. Neohlížejte se na ostatní, co stádně ťukají do klávesnic. Pořiďte si papír a pastelky. Dělejte to jinak, jak to dělají intuitivní podnikatelé.

 
Pak přišel věk počítačů a tužky či pastelky se staly něčím na způsob přeslice či křesadla. Dokonce i na myšlenkové mapy, které si o čmárání přímo říkají, máme programy. Ale jak se zdá, časy se mění.

Zájem o primitivní čmárání znovu probudily poznatky psychologů, podle kterých existuje souvislost mezi hmatem a myšlením. Dobře víme, že když chceme něco důkladně prozkoumat a poznat, tak si to ohmatáme. Kláves se sice také dotýkáme, ale jde jen o ťukání, které je pořád stejné. Kdežto když píšeme nebo kreslíme, vytváříme tvary a přenášíme je do mozku. Obyčejná tužka je tedy účinnější než nejmodernější technika ( viz také článek Dotkněte se úspěchu).

"Kreslete, jak to umíte, vaše čmárání je určeno jen vám."


Myšlenkové mapy ano, ale…

Dlouhou dobu byla tato oblast doménou myšlenkových map Tonyho Buzana. Zaplať pánbů za ně, ale přece jen mají své nevýhody. Pokud jde o mě, mám často pocit, že myšlenky, které potřebuji probrat, nejsou tak velké, aby vyžadovaly kalibr těchto map. Navíc nejsou moc ukázněné a nelíbí se jim přísná struktura větvícího se stromu. Někdy samozřejmě dojde i na myšlenkové mapy, ale není to každý den ( o myšlenkových mapách se dočtete také v e-booku Výtah k úspěchu).

A tak jsem se vrátil ke zvyku čmárat si. Dnes se tomu vznešeně říká "sketchnoting", ale jde prostě o činnost, kterou jsem provozoval už na střední škole. Zapisování a ilustrování myšlenek. Můj deník není plný záznamů, co jsem po celý den dělal, ale na co jsem myslel. Píšu a kreslím. Používám tenké barevné fixky a obyčejné pastelky. Podtrhuji, zvýrazňuji, ilustruji. Přidávám šipky, ohrádky a občas píšu kolmo na řádky. Musím přiznat, že si to užívám. Hlavně však pozoruji, že se myšlenky lépe usazují v paměti a vypadávají z nich častěji nové nápady.


Na jednáních raději poslouchejte

Zkoušel jsem i podle rady kreslit si na obchodních schůzkách a partnerům místo připravených materiálů ukazovat výsledky. Ale neosvědčilo se mi to. Když kreslíte, myslíte na to, co dáváte na papír. Jenže při jednání musíte hlavně poslouchat. Za druhé, partner moc neocení, že místo udržování očního kontaktu hledíte na blok, kde kdovíco kutíte. A kreslit vzhůru nohama, aby mě mohl průběžně sledovat, to nedokážu. Takže když už chcete mermomocí kreslit, je lepší si rukodělné ilustrace připravit předem.


Jak si podle intuitivního marketingu psát kreativní deník

Z vlastní praxe intuitivního podnikatele vám mohu dát pár rad, jak si užitečně čmárat:

Pořiďte si deník, blok apod. a používejte ho každý den. Nejlépe hned ráno, než se pustíte do práce, a pak dál podle potřeby. Večer můžete své myšlenky i události dne stejným způsobem vyhodnotit. Každému dni věnujte alespoň dvě stránky A5 nebo jednu A4.

Používejte tužky, fixy (ne silné), pastelky. Propiska se moc nehodí. Silné fixky také ne, snad zvýrazňovače, ale nasazujte je střídmě. Nejlepší je vybarvovat a zvýrazňovat obyčejnými pastelkami. Ostatně jejich ořezávání je hmatový podnět a může vám sloužit jako malý rituál.

Ilustrujte. Nemusíte být žádný malíř či autor komiksů. Prostě kreslete, jak to umíte. Vaše čmárání je určeno jen vám (proto tu také nedávám ukázku toho svého). Když nakreslíte auto, tak ho snad poznáte. A jestli ne, napište si pod něj, o co jde.

Používejte různé velikosti, druhy písma a jeho směru. Dávejte si důležité myšlenky do rámečků, podtrhujte, zvýrazňuje, znázorňujte šipkami souvislosti.

Nepište deník, ale zaznamenávejte, na co myslíte, co chcete, čeho chcete dosáhnout a čeho se zbavit. Přemýšlejte, jak to udělat. Chvalte se, lichoťte si, když to možná nikdo jiný neudělá. Klidně o sobě napište, že jste jednička (a nakreslete ji). Opakuji, nikdo jiný to číst nebude, je to jen pro vás ( nepřehlédněte také článek Úspěšní lidé si píší deník).

Propojte svůj čmárací deník s nástěnkou vizí. Která myšlenka je podle vás hodná symbolického znázornění, tu si buď nakreslete ve velkém, nebo vystřihněte či vytiskněte z internetu a dejte na nástěnku.

Občas, nejlépe jednou týdně, se záznamy proberte a připomeňte si ty nejdůležitější, se kterými chcete dále pracovat. Nejde přece o památníček vašich "pošetilých nápadů", ale o důležitý nástroj vašeho úspěchu.

Buďte vítězem!Deník funguje úžasně. Čím dál tím líp. Řada věcí, které najdete tady na webu, má původ v těchto zápiscích. Kdyby vám to bylo málo, tak ještě můžete nastudovat další návody, jak povzbudit tvořivost. A vytvářet tak marketing, který si vystačí s nízkými náklady.
Myslíte si, že můžete vlastnit úspěšné podnikání? Mám je pro vás připravené, začněte už dnes, ať vám příležitost neuteče:
Začněte podnikat jinak s intuitivním marketingem

 

Proč odebírat newslettery Intuitivního marketingu

 
Protože 99 % informací v nich jsou praktické inspirace a návody, jak dělat podnikání a marketing jinak, úspěšněji, a přitom šetřit náklady. Můžete je použít ještě ten den, kdy si je v newsletteru přečtete, a neztrácet čas.

Informace o nakládání s osobními daty zde