Buďte doopravdy sami sebou a změní se vám život

Co to znamená být sebou? Dokud to nevyřešíte, nebudete úspěšní. “Možná se divíte tomu nepořádku,” řekl mi. Jeho kancelář opravdu volala po zásahu jednotky úklidové firmy. “Ale já chci být sám sebou, víte? Nebudu si dělat žádné násilí.” Kolem sebe stále slyšíme, že nejlepší je být autentický, nepřetvařovat se, zkrátka být sám sebou. Málokdo ale pochopí, v čem to spočívá.

Přečtěte si, co to znamená být sám sebou a seznamte se se 3 pravidly, jak se stát úspěšným člověkem.

A tak se být sám sebou nejčastěji stává výmluvou, proč neusilovat o žádnou změnu. “Jsem jaký jsem,” říkají tito lidé, “a nezbývá vám, než se s tím smířit”. A protože světu je to naprosto jedno, zjišťují, že se vůči nim chová velmi nespravedlivě.

“Cílevědomý člověk přizpůsobuje své vystupování a konání cílům.”

Být autentický neznamená smířit se se svými nedostatky

Samozřejmě, lidské slabosti a nectnosti se odjakživa zakrývaly vznešeně znějícími proklamacemi. I v tomto případě stojí za pěkně znějící snahou být sám sebou obyčejná lenost. Jestliže někdo tvrdí, že nemůže být úspěšný, protože se odmítá přizpůsobit pravidlům stáda, které je tvrdě vyžaduje, pak na tom obvykle není ani zbla pravdy. Ve skutečnosti jsou tito lidé pravými stádními tvory, spojenými snahou strávit celý život přežvykováním vleže na pastvině.

Nedávno jsem četl o novináři, který přišel na tiskovku s významným ředitelem v teplácích. Asi si také říkal “Jsem sám sebou!”. Řada lidí ho v komentářích chválila, že konečně udělal revoluci v nudných pravidlech společenského oblékání. Jenže revoluce se nedělají tak, že si jednoho dne do práce oblečete tepláky.

Není tedy možné stát se svým, být autentickou osobností? Ale ano je. Je to dokonce nutné. Ale neuděláte to tím, že bude v kanceláři nacházet mezi hromadami papírů a veteše mrtvé myši a že se rozhodnete chodit na obchodní schůzky v pyžamu. To nejste vy. To je jen slupka, kterou omlouváte všechny své nedostatky, abyste na nich nemuseli něco měnit.

Poznání, kdo vlastně jsme, je ztěžováno spoustou „to se nemá“. Kupodivu dnes nejde o nějaké tělesné neřesti, jak to bývalo dříve, ale dozvídáme se, že se nemá jíst maso, létat letadlem, a hlavně o něco usilovat a chtít něčeho dosáhnout. Nenechte se zmást. Někomu to možná vyhovuje, ale pevně věřím, že vám ne. Nebojte se tedy projevit, co je ve vás a vynikněte. Sloužíte tím nejen sobě, ale nám všem. Jděte do toho.

Recept na úspěch: Zjistěte, kdo skutečně jste

Nejdřív je potřeba zjistit, kdo skutečně jste. Nepoznáte to podle chování, ale podle svých životních cílů. Cílevědomý člověk přizpůsobuje své vystupování a konání cílům. Protože jejich dosažení je pro něj nejdůležitější. Lenoch přizpůsobuje své cíle aktuální situaci. Mezi nimi se najde nejvíc lidí, kteří se bouří proti nutnosti dodržet nějaká pravidla, nutná pro úspěch.

Často také namítají, že veleúspěšní lidé pravidla nedodržují. Steve Jobs parkoval se svým autem bez značky na místech pro invalidy. Bill Gates dostával pokuty za rychlou jízdu. Muska trestali za provokativní výroky na Twitteru. To všechno je pravda, ale výjimky potvrzují pravidlo. Pár osobností si může dovolit být takto sví. Ale jen proto, že svými vizemi a jejich naplňováním byly sami sebou mnohem víc.

Jestliže znáte své poslání, vize a cíle, přizpůsobíte tomu cestu. Není vám zatěžko zatnout zuby a třeba i přijmout pravidla, která se vám nelíbí. Pohodlní lidé říkají, že jim jde o zásady, úspěšní pak, že přemáhají svoji pohodlnost. Dosažení cíle je pro ně důležitější, než jak se k nim dostanou. Neříkám ale, že neeticky.

I v síťovém marketingu má mnoho lidí dojem, že pravidla jsou zatěžující a především hloupá. Takže jsou sví, jdou si svojí cestou a pak se diví, že nemají žádné výsledky. Rady a školení odmítají, protože to je jen vymývání mozků. “To ti nahoře,” říkají potom. Jenže jak ti nahoře způsobili, že nerozšířili podnikání, neprodali žádné zboží a nenaučili se nic nového?

Být sám sebou tedy znamená být tím, kdo jste uvnitř, když oloupete všechny slupky pohodlnosti a rezignace. Tam je vaše autentické jádro. To jediné musí zůstat. Všechno ostatní můžete odhodit a změnit. Svoji hrdost spojujte s dosahováním cílů, ne s tím, že vás nikdo nedonutí navléknout si oblek nebo oslovovat lidi podle pevných zásad.

Jak být úspěšným člověkem

  • sepište si definici sebe sama jako odpověď na otázku, kdo skutečně jste
  • počítejte s tím, že vaše osobnost se může měnit podle toho, čemu se věnujete
  • buďte ochotni se změnit a odstranit své nedostatky

Inspirace pro vás

Znám řadu lidí, kterým poznání, co to znamená být svůj, změnilo život. Přestali se zabývat zbytečnostmi a šli za svým cílem. Jejich úspěchy nejsou žádnými příběhy z filmu Tajemství. Věříte tedy, že máte na víc? Poraďte se se mnou »