Budete brzy bohatí, nebo bez peněz?

Svět se rychle mění. Střední třída mizí. Menší části se podaří zbohatnout, většina však zchudne. Kam budete patřit vy?

Svět za posledních dvě stě let zbohatl v průměru více jak desetkrát. I to se můžete dočíst v obsáhlé studii, kterou zveřejnil americký list Wall Street Journal. Co je příčinou takového růstu? Ani vlády či politické zásahy, ani ekonomické teorie a koncepty. Jediný faktor, který… »

V článku se dozvíte, že být “něco mezi” už dnes nefunguje. Vyberte si tedy, jestli chcete být chudým, nebo bohatým člověkem.

Je to svoboda a nápady, co zvyšuje světové bohatství. Jak ale upozorňují autoři studie, tento pozitivní vývoj má i stinnou stránku. Zatímco bohatí čím dál tím rychleji ještě více bohatnou, přičemž majetek se koncentruje, chudí naopak chudnou.

Dlouhou dobu platilo, že když bohatne společnost, bohatnou i chudí, byť možná pomaleji, než je tomu u jejich movitějších spoluobčanů. Podle údajů listu Wall Street Journal ale “chudší polovina populace” přišla v poslední době o 41% svého majetku. Proč se tedy dnes majetek nejen zvětšuje, ale také přesouvá k čím dál tím menší skupině lidí?

“Vaší budoucností je, že buď zbohatnete, nebo zchudnete. Nic mezi tím.”

Změnila se podoba ekonomiky – a co na to intuitivní marketing

Vysvětlení je právě v “kreativním” charakteru moderní ekonomiky. V době, kdy žebříčku nejbohatších firem vládly výrobní podniky, se bohatlo pomaleji, ale také se rychle nechudlo. Průmysl má, co se týče úspěšnosti i majetku, velkou setrvačnost. Navíc zde často stačí být průměrným. Dnes jsou v čele firmy, které sice nazýváme technologickými (Google, Apple, Facebook atd.), ale ve skutečnosti je jejich úspěch založený na nápadech. Vznikly teprve před pár desítkami let a jejich zakladatelé se stali miliardáři velice rychle. Opravdu skvělých nápadů a jejich autorů je však málo, proto se bohatství přesouvá ke stále menší skupině lidí.

S rozvojem kreativní ekonomiky ale také ubývá dobře placených míst pro manuální pracovníky i průměrné bílé límečky, spokojující se s pracovní rutinou. Část z nich proto musí vyjít s nižšími příjmy, část se stane závislá na sociální pomoci ze strany státu. Proto chudší chudnou a přicházejí o majetek. Můžete tedy rychleji zbohatnout, ale také zchudnout.

Podobná situace panuje i mezi podnikateli. Také zde můžeme vidět na jedné straně nápady, které přinesly svým autorům rychlé zbohatnutí, ale také lidi, jimž podnikání vynáší čím dál tím méně a živoří tak na pokraji krachu. Důvod je podobný jako u zaměstnanců. Tvořivá ekonomika prostě smete každého, kdo tvořivý není. Zvláště mezi menšími podnikateli je bohužel mnoho takových, kteří vývoj považují za útok proti sobě a jejich snem je, aby vše zůstalo při starém nejlépe do doby, než půjdou do důchodu.

Jak ale vyplývá z analýzy, současný svět nedává na výběr žádnou zlatou střední cestu. Vaší budoucností je, že buď zbohatnete, nebo zchudnete. Nic mezi tím. Přístupy, které nejsou tvořivé, jsou neudržitelné. Nejen z dlouhodobého hlediska, ale už zítra za ně možná budete potrestáni. Naštěstí jsou zde způsoby, jak se do kreativní ekonomiky zapojit a surfovat na této vlně bohatství a zbohatnout.

V médiích můžeme číst, že se nůžky mezi příjmy stále rozevírají. Nejhůř jsou na tom ti, co stojí uprostřed (střední třída). Nedosáhnou na přídavky a jinou podporu a platí největší daně. Jestliže chcete mít život pod kontrolou a nebát se pádu do chudoby, zamiřte vzhůru. Svět bohatých je světem jistot. Vstupte do něj hlavní branou.

Začněte podnikat s vlastním nápadem

Nejlepší je samozřejmě mít vlastní geniální nápad. Dobře však víme, že lidí, kteří něco takového dokáží, je poskrovnu. Každý si musí sám posoudit, na co má. Připomenul bych však dvě důležité věci. Za prvé je ověřeno praxí, že s originálními nápady přicházejí spíše lidé se širokým rozhledem a zájmy, než specialisté. Úzce kvalifikovaný člověk má sice výhodu odbornosti, ale obvykle se umí podívat na problém jen z jednoho úhlu pohledu. Za druhé skutečně platí, že bránou k nápadům je představivost. Heslo “Co si dokážete představit, to můžete mít,” není žádným esoterickým výmyslem.

Využijte cizí nápad pro rozjezd vlastního podnikání

Nemusíte mít obavy, nebudu vás nabádat ke krádežím. Dnešní síťový charakter podnikání totiž umožňuje zbohatnout na sdílení nebo využití cizích nápadů. Takovým případem je třeba franšíza, kde se dosahuje vysoké úspěšnosti. Není ovšem zadarmo a cena často přesahuje možnosti začínajících podnikatelů. Z finančního hlediska je mnohem přívětivější multi-level marketing. Pokud se připojíte k seriózní organizaci, do svého zbohatnutí investujete většinou jen čas. Což může být v případě neúspěchu také považováno za ztrátu, ale tolik vás to nebolí, jako přijít o peníze.

Využijte cizí nápad pro rozvoj podnikání

Přijít s originálním nápadem nebo využít nápady jiných nemusí samozřejmě jen ten, kdo chce s podnikáním teprve začít. I podnikatelé, kteří mají za sebou léta praxe, mohou pro svůj další rozvoj ledacos vymyslet a také čerpat ze zkušeností jiných. Nejen mohou, ale musí. Jak už jsme si řekli, tvořivá ekonomika válcuje ty, kteří kreativní nejsou. Dává na výběr jen dvě možnosti: zbohatněte nebo zchudněte.

Věřím, že pro nejednoho podnikatele to znamená překonat vlastní pýchu a přiznat, že neví všechno. Někdy proto raději řekne, že jemu stačí, co má. Muži jsou v tomto směru konzervativnější, ženy nemají obvykle problém připustit, že by se jim nějaká ta rada hodila. Úspěšní podnikatelé ovšem vědí, že podnik je důležitější než jejich pocity , a podle toho se také chovají.

Neizolujte se

Před časem jsem na kongresu SAMOŠKA vyslechl přednášku odborníka na komunikaci a etiketu Ladislava Špačka. Kromě jiného řekl, že podnikatelský úspěch závisí ze 60% na tom, jak dokážeme využívat networking. V praxi však můžeme často vidět menší podnikatele, kteří jakoukoliv spolupráci považují za útok na svoji svobodu a nezávislost. To je představa nejen škodlivá, ale také nepravdivá. Celá lidská společnost je odjakživa založena na spolupráci, tak proč by podnikání mělo být výjimkou? V intuitivním marketingu je spolupráce nezbytnou podmínkou úspěchu. Čím více lidí znáte, tím snáze můžete zbohatnout.

Vývoj směřuje k vytváření “chytrých” podnikatelských aliancí. Proč je “Můj obchod” podporovaný Makrem úspěšnější než jiná obdobná společenství? Protože předává svým členům více vědomostní a kreativních nápadů. Novým perspektivním společenstvím úspěšných je například Cashback World, který v objemu informací, rad, návodů a školení “Můj obchod” daleko překonává.

Budete bohatí a úspěšní, nebo chudí?

Pozná se to především podle toho, jak dokážete rozeznat tu pravou příležitost. Objevili ji Bill Gates, Ray Kroc, Steve Jobs a mnozí další. Vlastně všichni, kdo jsou úspěšní. Neúspěšní lidé vybírají tak dlouho, až to vzdají. Jak jste na tom vy? Dokážete rozpoznat příležitost, která vás vynese vzhůru a zbohatnout?

Co dělat, abyste byli bohatí

  • miřte vysoko, myslete velkoryse a mějte velké vize
  • nečekejte, že se něco stane, ale aktivně přetvářejte svůj život a realitu
  • spolupracujte s dalšími lidmi se stejným nastavením

Inspirace pro vás

Příslušníků střední třídy prostě ubývá. Nevím, jestli je to dlouhodobý trend, ale faktem je, že střední třída je nejvíc zdaněná, nejvíc pracuje a své relativně vyšší životní úrovně si moc neužije. Někdo to nevydrží a spadne, jiní se vyšvihnou vzhůru. Jsem přesvědčený, že kdo to dělá chytře, nepropadne. Chcete patřit mezi ty nahoře a vyniknout nad své okolí?

Miloš Toman

Autor: Miloš Toman

Jsem autorem podnikatelské koncepce intuitivní marketing, kterou používám ve svých konzultacích, školeních a programu PRO PROSPERITU.

Dobré? Podělte se s ostatními...