7 rozdílů mezi zaměstnáním a MLM

7 rozdílů mezi zaměstnáním a MLMJeště se najde dost lidí, kteří tvrdí, že multi-level marketing je pyramida, a myslí tím podvod. Ve skutečnosti má pyramidovou strukturu skoro každé společenství, od firmy až po církev. Když se budeme držet jen podnikání, platí i zde to, co samozvaní ochránci vyčítají MLM, totiž že jde v první řadě o prodej. Když Apple neprodá, bude na tom stejně špatně jako sítový prodejce, kterému se nedaří. Jeden z "odborníků" se mě na diskusi snažil přesvědčit, že všechny produkty v MLM jsou neužitečné a předražené. Nedá se to samé říci o firma Apple, pokud jí nefandíte?

Hodně lidí je dnes celkem spokojeno v zaměstnání, kde sice nevydělávají moc a práce je také zrovna nepřivádí do nadšeného vytržení, ale je to pohodlné. Když přemýšlejí o různých nabídkách MLM, často sbírají negativní informace na internetu a někteří jsou z nich pak vyděšení.

"V MLM ovlivňujete svoji výplatu sami."


Co je dobré vědět o MLM

"Vstoupila jsem do MLM," psala návštěvnice jednoho webu, "a pak jsme se dozvěděla, že to jsou všechno podvodné pyramidy. Můžete mi poradit, jak z toho utéct, aby mě nezačala vyšetřovat policie?"

Další sice používají kritické myšlení, ale zase nevědí, co by je mělo na MLM přitahovat a proč je výhodné se do něj zapojit. Pojďme si proto ukázat, v čem se zaměstnání a síťový marketing liší a kde jsou v tom pro vás rizika nebo výhody.


MLM můžete začít dělat i po práci

Když nastoupíte do zaměstnání, obvykle po vás chtějí, aby to bylo na plný pracovní úvazek a abyste v něm podávali očekávaný výkon. Ostatně pokud chcete rozumně vydělávat, nemůžete pracovat čtyři hodiny denně a poflakovat se. U MLM je výhodou, že si čas řídíte sami. Můžete zkusmo začít a dělat to nejdříve dejme tomu hodinu denně po práci nebo o víkendu.

Nezřídka se setkáte s varováním, že pokud se do MM nepustíte naplno, žádný úspěch nebude. Myslím si, že je to spíš argument pro dobu, když už vaše "zkušební" příjmy ze síťového marketingu převýší ty ze zaměstnání. Pak se musíte rozhodnout, co chcete dělat, a vrhnout se na to stoprocentně. Při výběru MLM je tedy potřeba se podívat na systémy, které umožňují opakované příjmy ( viz Škola milionářů), protože to snižuje riziko, že odejdete z práce a pak se vám přestane dařit.

Přemýšlejte: Jestliže se bojíte MLM i jen zkusit, proč? Jaké pocity vám v tom brání?

žárovka"Ze všech smutných slov jazyka či pera nejsmutnější jsou: Mohlo to být!" napsal básník John Greenleaf Whittier. Usilujte o to, aby to nebyla i vaše slova, až budete hodnotit svůj život. Dobré příležitosti se nenabízejí věčně a na každém rohu. Tato vám může změnit život, stačí po ní sáhnout.


Odměňování nezávisí na nadřízených

Ve většině zaměstnání platí pyramidový princip i v odměňování. Obchodní zástupce, i když přinese spoustu zakázek, nikdy nebude mít tolik, jako ředitel. Slyšel jsem nejednu historku, jak takovému úspěšnému zaměstnanci snížili provize, a to se zpětnou platností, protože přece nemůže brát víc než šéf. Mnoho pracovníků tedy časem zjistí, že nemá cenu se namáhat, protože stejně víc nedostanou. Výsledkem je lhostejnost, snížené pracovní výkony i vyhoření.

V MLM ovlivňujete svoji výplatu sami. Není omezena tím, co bere šéf. Můžete si vydělat doslova cokoliv. A to i proto, že díky síťové struktuře nemusíte dělat všechno sami. V zaměstnání byste byli schopni obsloužit jen určitý počet zákazníků, tady můžete mít i desetitisíce spolupracovníků. A na rozdíl od zaměstnání berou nejvíce ti dole. Lidé nahoře jsou odměňováni množstvím malých částek, které se skládají v konečný příjem. Jejich odměna je velká proto, že mají v týmu hodně lidí, ne proto, že by o ně obrali své spolupracovníky a ti pak dostali jen malý zbytek.

Přemýšlejte: Jestliže sníte o pěkném bydlení, dovolené v dalekých zemích a pěkném autě, vyděláte si na to v zaměstnání? Nebo se svých snů vzdáte?


Zajímá šéfa, jak se vám daří?

V zaměstnání se pravděpodobně nesetkáte s případem, že by se váš nadřízený zeptat, jestli vyděláváte dost, a nabídl se, že vám pomůže k většímu výdělku. Pro většinu šéfů jste jen kolečko v mechanismu, která má plnit úkoly. Když je plní, dostane odpovídající mzdu a nikoho nezajímá, jak s ní vyjde.

V MLM vás všichni (sponzor, který vás přivedl, upline, tedy síť nad vámi) maximálně podpoří, abyste co nejvíce vydělávali. Proč? Nejde o charitu, když se daří vám, daří se i jim. A protože v multi-level marketingu se nemyslí v úrovni omezených nebo zaručených mezd, všichni pracují na jejich zvyšování.

Přemýšlejte: Není lepší být ve společenství lidí, které zajímá váš úspěch? jak by to změnilo váš život?


Odpovědnost za sebe sama v MLM

Výhodou zaměstnání je, že se odpovědnost dá přehazovat na jiné. V románu o otci Kondelíkovi šel pan Vejvara pracovat na magistrát, protože "za vše je odpověden vždy vyšší pán". To se může některým lidem (popravdě řečeno hodně lidem) líbit, ale takoví stejně o MLM ani neuvažují. Pokud je vám tedy blízké, že odpovídáte jen za splnění svých úkolů, zůstaňte v zaměstnání.

V podnikání je vždy výdělek vyvážen rizikem. Čím větší možnost příjmů, tím větší riziko. Nemyslím tím teď, že by MLM byl podvod, ale řada lidí v něm ztroskotá proto, že si nedovede poručit. Vyhýbají se nepříjemnostem a odmítnutím, nechodí za klienty, přestanou být aktivní. Ale hned vědí, že za to může špatný produkt, špatný systém v organizaci, zastaralý způsob prodeje. Takoví lidé pak nejčastěji v diskusích píší, že v MLM se nedá uspět.

Přemýšlejte: Co je pro vás důležitější, mít klid a jistoty, nebo mít možnost řídit svůj život a vydělávat si podle svých potřeb?

žárovkaChcete patřit mezi nejlepší a mít odpovídající příjmy? Chcete si splnit své sny bez dlouhého čekání? Pusťte se do práce, která ukáže, co ve vás je. Pomáhejte více jak 1.000.000 podnikatelům vydělávat a vydělejte tím také. Využijte této šance a přijdete se k nám!


Vlastní podnikání

V zaměstnání jste zaměstnancem. Děláte to, co dostanete za úkol, přičemž vaše svoboda rozhodování je omezená podle popisu vaší pracovní funkce. I když třeba vidíte, že něco nefunguje, často s tím nic nenaděláte. Hodně lidí odchází z velkých firem právě proto, že nemohou nic změnit. Nebo zůstanou, ale práce je nebaví a časem vyhoří. Na LinkedIn čtu každou chvíli nějaký takový příběh, kdy lidé utekli ze zaměstnání, protože jim šlo o zdraví a někdy až o život.

V síťovém marketingu jste samostatným podnikatelem. Výhodou je, že nemusíte mít žádný svůj produkt, ten vám dodá MLM organizace ( jako v případě programu PARTNER PLUS). Nemusíte vymýšlet žádný prodejní postup nebo marketing, protože ten vám dodá MLM organizace. Nikdo vám ale také nedá mobil, počítač, auto. Na druhé straně se můžete svobodně rozhodnout, kam a kdy máte jít, jaké zákazníky oslovit.

Rád bych ale upozornil, že jste sice svobodným podnikatelem, ale v jedné věci to není tak docela pravda. Začátečníci mívají pocit, že by všechno mohli dělat jinak a lépe, než je to učí MLM organizace. Jenže síťový marketing funguje na bázi duplikování osvědčených postupů. Výsledkem "vlastní cesty" je pak obvykle neúspěch.

Přemýšlejte: Nakolik si ceníte svobody? Je vám přednější pohodlí? Chcete plnou svobodu se svým vlastním produktem a postupy? Nebo si chcete jednodušeji vytvořit své vlastní podnikání tím, že převezmete osvědčený model? Co je teď pro vás nejdůležitější?


Vzdělávání v MLM

V zaměstnání závisí vzdělávání na několika faktorech. Jednak na potřebnosti (většinou jsou to tzv. "tvrdé dovednosti", které jsou nutné k práci), jednak na penězích (to se týká tzv. "měkkých dovedností"). V každém případě nerozhodujete vy, jaké vzdělávání absolvujete. Když si chcete rozšířit obzory, musíte si seminář nebo knihy sami zaplatit a vzdělávat se po práci.

V MLM je vzdělávání v tvrdých (produkty) i měkkých (osobní rozvoj, prodej apod.) dovednostech považováno za velmi důležité, protože se ví, že to všechno vede k vyšším výkonům a příjmům. Proto také sítové organizace poskytují velkou nabídku vzdělávání, a to většinou za nízké ceny. Účelem není na nich vydělat, ale rozvíjet schopností lidí. Vzdělávání není povinné, ale doporučuje se ho co nejvíce využívat. I lidé, kteří z MLM z nějakého důvodu odešli, většinou oceňují použití těchto vědomostí v další práci nebo podnikání. Říkají, že MLM je dobrá škola.

Přemýšlejte: Nabídnou vám v zaměstnání veškeré vzdělávání, které potřebujete k naplnění svých snů? Nebo jen to, co se hodí zaměstnavateli?


Motivace v práci a v MLM

Ve firmách se o motivaci často a s chutí mluví, stejně jako o týmové práci. Většinou ovšem musíte najít motivaci sami v sobě a nikdo neusiluje o to, aby ji podpořil. A týmová práce je ve skutečnosti jiný popis pro lidi, kteří spolu sedí v open space kanceláři. Víc se tedy s nejbližšími kolegy bavíte o osobních věcech, než byste se navzájem pracovně motivovali. Některým lidem to vyhovuje. Odmítají motivační akce, "kecy o hodnotách a cílech" a nemají potřebu o něco usilovat. Takovým je lépe v zaměstnání než v MLM.

V síťovém marketingu se pro motivaci dělá hodně. Ze stejného důvodu, jako v případě vzdělávání. Ale nechci, aby to vypadalo, že za vším je prvoplánově zvyšování zisku. Síťový marketing je spojený s určitým životním stylem. Není nějak nadiktovaný, prostě to spolu souvisí. Nenajdete zde lidi, kteří tráví každý den hodiny u televize a kteří považují za hloupost chválit něčí úspěch, nebo se pochlubit se svým úspěchem. Všichni se navzájem motivují a podporují.

Přemýšlejte: Je pro vás životní styl úspěšných přitažlivý? Souvisí s vašimi životními sny?

Zaměstnání nebo MLM, která strana je pro vás přitažlivější?  Nahlédněte do světa MLM prostřednictvím Školy milionářů.

 

Intuitivní noviny

Každý měsíc vám pošlu emailem originální čerstvou dávku inspirace v Intuitivních novináchInspirace ze Školy milionářů

Jednou za měsíc inspirace pro každého, kdo chce stát pevně na vlastních nohou. 
Informace o nakládání s osobními daty zde.