Kdo umí poslouchat, ten prodá

Když prodejce umí poslouchat, ten prodá. Zjistí totiž, co zákazník skutečně potřebuje a chce. Byl jsem tehdy prodejcem začátečníkem. Měl jsem naplánovanou schůzku s nákupčí velkého podniku, o které se kolegové vyjadřovali buď nelichotivě, nebo s ustrašeným respektem. V každém případě mi bylo těžko u žaludku, když jsem se chodbou blížil k jejím dveřím. Nesměle jsem zaťukal. “No, co je zase?” ozvalo se naštvaně z kanceláře.

Přečtěte si, proč je v prodeji důležitější poslouchat než mluvit. A také, jak využít poslouchání ke zvýšení prodeje a tržeb.

Nahlédl jsem dovnitř a pípnul, že máme domluvenou schůzku. Postarší paní mi ukázala na křeslo v koutě a zeptala se mě, proč jsem přišel. V tu chvíli jsem to sám nevěděl, a tak jsem jen seděl s otevřenou pusou a potil se.

Nakonec jsem vykoktal, že je tu hrozné vedro. Paní se toho chytla: “Že? Jenže oni si myslí, že když jdu za rok do důchodu, tak už nemusím mít žaluzie.” A rozpovídala se o všech dalších nepříjemnostech, které jí podle jejího názoru práce přinášela. Já jsem poslouchal. Nakonec se skoro po hodině podívala na hodinky a pravila: “Teď už musím jít. Ale přijďte příště, popovídáme se i o té vaší nabídce, ráda vás uvidím.” Nikdo mi to pozvání nechtěl věřit.

“Špičkoví prodejci mají šestnáctkrát vyšší příjmy než jejich průměrní kolegové.”

Posluchači jsou nedostatkové zboží

Slyšel jsem o šéfech, kteří požadují, aby prodejci neplýtvali časem a každou schůzku využili k uzavření obchodu. Jenže je to v mnoha případech jako s pilou: Když na ni moc tlačíte, vlní se, zakousává a těžko s ní něco uříznete. Stejně tak mnozí zákazníci právě netouží dělat obchody a horlivý prodejce jim na náladě nepřidá. Výhodou je, když prodejce umí poslouchat.

Potřeba komunikovat je pro lidi stejně naléhavá, jako dýchání. “No fajn,” řekne si prodejce a jde zákazníkovi hodinu povídat o svém produktu. Problém je v tom, že my všichni raději mluvíme než posloucháme, a to hlavně o sobě. Jenže když každý mluví, schází posluchači. Jsou vzácní a proto cenění.

Jedna dobrá obchodní zásada říká, že když uděláte radost zákazníkovi, on zase potěší vás – nejlépe objednávkou. Když tedy víme, jak lidé rádi povídají, stačí, aby je prodejce dokázal poslouchat a získá tak jejich vděčnost. Samozřejmě, že ji budou chtít oplatit. Poslouchání má navíc proti mluvení jednu velkou výhodu: jak dlouho potrvá, to si řídí sám zákazník. Nehrozí tedy, že vám přestane věnovat pozornost.

Posloucháním dáváte najevo, že si zákazníka vážíte, protože mu věnujete svůj drahocenný čas. Výsledkem je vděčnost a potřeba vám to oplatit. Úspěšní obchodníci tak získávají zakázky i spokojené zákazníky. Funguje to. Naučím vás to také, na svých školeních.

Když zákazník nemá čas

Někdy se ovšem stane, že zákazník nemá čas. A rovnou vám to také řekne. V tom případě je důležité, abyste odhadli koho před sebou máte. Introverti a technokrati nebudou mít čas nikdy, je to jen jejich výmluva, aby nemuseli pronést víc jak tři věty. Respektujte to. Ale většina lidí je na tom jinak.

Jednou jsme měl schůzku s nákupčí, která mi hned na recepci oznámila, že nemá čas. Šéf má dovolenou, kolega si zlomil nohu a ona na všechno zůstala sama. Neudělal jsem tu chybu, že bych se snažil nacpat prezentaci do deseti minut, stejně by neposlouchala. Místo toho jsem prohodil něco o tom, že její situaci chápu a dovedu si představit, že za všechnu tu námahu jí ani nedají prémie. Paní pak našla dostatek času na to, aby mi povyprávěla, jak si jí ve firmě neváží. Ten den jsem sice zakázku neuzavřel, ale když se do práce vrátili kolega a šéf, byla objednávka moje.

Od té doby razím zásadu, že když vám zákazník řekne, že nemá čas, zajímejte se o jeho nedostatek času. Vám to možná bude připadat jako plýtvání vaším časem, ale prezentovat někomu, kdo je stejně myšlenkami jinde, je ještě horší plýtvání. A ke všemu vás od toho bude bolet pusa.

Zásada intuitivního marketingu: Staňte se sběratelem informací a prodáte víc

Ještě se musím zmínit o jedné důležité věci. Pokud opravdu posloucháte a neprocházíte si v duchu seznam toho, co musíte odpoledne nakoupit, získáte o svém obchodním partnerovi spoustu zajímavých informací. Pro dobrého prodejce jsou to zlaté nuggety. Často se dozvíte mnoho zajímavého o jeho postojích, zvycích, zálibách. Vás by nepotěšilo, kdyby se někdo živě zajímal o vašeho koníčka?

Poslouchání tedy není ztrátou času, i když se nemluví o vaší nabídce. K práci prodejce patří nejen nabízet produkty, ale také pracovat s informacemi a využívat je k ovlivňování zákazníka. Brian Tracy říká, že špičkoví prodejci mají šestnáctkrát vyšší příjmy než jejich průměrní kolegové. Jistě to není tím, že mají lepší produkt. Důvodem je, že dělají aktivní prodej a používají nástroje, které dokáží ovlivňovat zákazníky. Dovednost prodejce poslouchat k takovým nástrojům patří.

Jak dosáhnout úspěšného prodeje posloucháním zákazníka

  • poslouchejte dvakrát tak dlouhou dobu, než mluvíte
  • i když jen posloucháte, získáte si vděčnost zákazníka, později se projeví nákupem
  • když zákazník nemá čas, bavte se s ním o jeho nedostatku času

Inspirace pro vás

Jednou mě v kanceláři navštívil zákazník a hodinu se mi svěřoval se svými problémy. A já jsem ho poslouchal. Když odcházel, bylo vidět, že se mu ulevilo. Zřejmě hodně, protože mi na druhý den poslal velkou objednávku. Jestliže jsou posluchači nedostatkovým zbožím, tak toho využijte. Na svých školeních vám ukážu, jak dobře působit na zákazníky »