Jaké je tajemství Baťova úspěchu? Využijte ho i vy

 

Úspěšní podnikatelé umí jednu důležitou věc. Své zkušenosti, ať už špatné nebo dobré, hned použijí v praxi. Dělejte to také tak. Že byl Tomáš Baťa geniálním podnikatelem, to můžeme slyšet často. Ale najít odpověď na otázku, v čem ta jeho genialita vlastně spočívala, už tak snadné není. Měl dobré nápady. Dobrá, to je jistě pravda. Ale jak na ně přišel?

 
Využijte tajemství Baťova úspěchu

Tomáš Baťa byl geniální především v tom, že dokázal své zkušenosti ihned využít v praxi. V intuitivním marketingu se tím inspirujeme.

 
Jak vznikaly a z čeho vycházely? Dobré nápady má kde kdo a přece většinou nejsme tak úspěšní, abychom se mohli s Baťou srovnávat. Takové pátrání není samoúčelné. Chceme se přece poučit a inspirovat, abychom i my mohli být úspěšní. Protože principy jsou málokdy nenapodobitelné a neopakovatelné.


Jak to ten Baťa dělal?

Na ten objev jsem přišel, když jsem se připravoval na přednášku o Tomáši Baťovi, kterou jsem měl spolu s Jaroslavem Řasou, Petrem Horou - Hořejšem a Zdeňkem Pokludou ve Franchise Clubu. Měl jsem jakýsi nevědomý pocit, že všechny ty příběhy o jeho životě a úspěchu mají cosi společného, že se jimi táhne nějaká červená nit. A pak mi to došlo. Ověřil jsem si vše na vícero příkladech ona souvislost tam byla. Mohu říci, že vím, co bylo Baťovou hlavní předností, a rád se o to s vámi podělím.

"Je potřeba říci, že zkušenostmi se řídíme vždy."

Tomáš Baťa měl nadprůměrnou schopnost pracovat se zkušenostmi. Byla mu zřejmě vrozená, nevím nic o tom, že by ji nějak pěstoval a posiloval. Ale to neznamená, že ji nemůžeme cíleně rozvíjet sami u sebe. Ukážu vám na několika příkladech, jak to u něj fungovalo.

Ve vzpomínkách na dětství, zahrnutých do knihy Úvahy a projevy, například vzpomíná, jak chodil s dalšími chlapci před Velikonocemi "hrkat" (Hrkání dřevěnými nástroji nahrazovalo zvonění, protože v těch dnech zvony mlčely, prý odlétly do Říma). S hrkáním se obcházely domy a vybíraly peníze. Hoši sice založili družstvo, aby bylo jejich rozdělení spravedlivé, ale nakonec to vždy dopadlo tak, že ti největší a nejsilnější dostali většinu peněz a na ostatní nezbylo skoro nic.

V dospělosti Tomáš Baťa přemýšlel, jak uspořádat podnik, protože klasická organizace se mu zdála příliš kapitalistická. Byla tu možnost družstva, ale tu zavrhl právě proto, že si dobře pamatoval, jak to dopadlo, když si dětští družstevníci dělili výdělek. Kdyby by mu nezůstalo rozhodování a moc nad podnikem, nebyl by schopen prosadit své vize. A tak vznikl v té době nevídaný útvar, který Paul Devinat, pracovník Mezinárodního úřadu práce, přirovnal ke sdružení samých malých podnikatelů. V jeho čele stál však Šéf jako neomezený vládce a nezpochybnitelná autorita.


Ke každému postoji existuje příčina

Zvláštností Baťova podniku také bylo, že vždy platil hotově při dodání, což tehdy nebývalo zvykem a není ani dnes. Pro tento nezvyklý přístup také můžeme najít odpovídající příčinu v Tomášově životě. Jednou, ještě jako mladý podnikatel teprve se vymaňující z dluhů, se vrátil těsně před Vánoci z cesty, na které od drobných odběratelů vybíral peníze, aby měl z čeho zaplatit dělníkům. Lehké plátěné boty, jaké v té době vyráběl, se mu téměř rozpadly. Napsal tedy sestře, která mu vedla domácnost, aby mu nechala u ševce ušít boty kožené. Ty se v jeho podniku nedělaly. Domů se dostal až na Štědrý den ráno a když se probudil, jeho sestra už odešla do kostela. Nazul si nové boty, které stály u postele, a po dlouhé době se vydal do hospody zahrát si kulečník. Sotva ale vzal do ruky tágo, už tu byl z "nepanské" místnosti švec, začal si jeho boty nápadně prohlížet a pak křikl: "A kdo tady ty boty bude platit, panská žebroto?" Byly totiž na dluh.
"Nikdy poté nevzal jsem na sebe oděvu, aniž bych se byl dříve přesvědčil, jestli už je zaplacen," napsal Baťa ve vzpomínkách. A platilo to pro všechno, co nakupoval.

A do třetice z těch mnoha příkladů, o kterých bych mohl psát. Týká se samotných začátků Baťova podnikání. Tomáš v patnácti letech utekl k sestře do Vídně. Chtěl se tam živit ševcovinou. Jenže valašské papuče, které našil z materiálu koupeného za všechny peníze, nikdo nechtěl. Nakonec se musel zase pokorně vrátit domů. Ale vídeňská epizoda mu přenesla hned dvě cenné zkušenosti. Za prvé, že nemá cenu vyrábět, není-li zajištěn odbyt. Promítlo se to v Baťově zásadě vyrábět jen to, co už je prodané. Druhým podnětem bylo zjištění, že ve velkoměstech se boty neprodávají na jarmarku, ale ve velkých, luxusních prodejnách. Zanedlouho po svém návratu se proto vydal do Prahy, aby majitelům takových obchodů nabídl dodávky. A když později zjistil, že ho konzervativní obchodníci brzdí, rozhodl se vybudovat vlastní síť prodejen.


Zkušenost znamená v intuitivním marketingu příležitost

Je potřeba říci, že zkušenostmi se řídíme vždy. Takto je naše mysl nastavena a jde o základní princip přežití. Jenže na každý zážitek můžeme reagovat jak pozitivně, tvůrčím způsobem, tak negativně, zaujetím obranné pozice. Nemusím jistě zdůrazňovat, že úspěšní podnikatelé mají ve zvyku zkušenost využít ke svému prospěchu, jak jsme to ostatně viděli u Bati ( nenechte si ujít toto video o historii Baťova podnikání). Ten se ovšem nad tímto mechanismem zřejmě příliš nezamýšlel. Jednoduše jednal tak, jak měl ve zvyku. My, pokud tento dar nemáme, musíme svým vzpomínkám věnovat větší pozornost.

Abychom měli nějaké vodítko, můžeme vyjít ze zkušeností, které jsme využili k negativním postojům. Pátrání v paměti, ale i posouzení současných bariér, brzdících nás v úspěchu, určitě umožní najít řadu zajímavých souvislostí. Stačí si na to udělat čas, třeba za jízdy autem, autobusem či vlakem.

Začínáme u současného stavu a postojů a pátráme po jeho příčinách. Proč dělám to, co dělám, proč něco nedokážu, odmítám, obávám se toho? Nalezení příčiny toho, co spustilo negativní reakci, nám umožní najít k ní pozitivní variantu. Protože ona tam vždycky je. Jen je potřeba ji cíleně hledat.

Baťova zkušenost s "družstevnictvím" ho mohla přivést k tvrdému direktivnímu přístupu. Místo toho vytvořil samosprávu dílen, která umožňovala zaměstnancům, aby se podíleli na řízení činností na svém pracovišti. To první by z něj bezpochyby udělalo tuctového podnikatele, jakých v té době byla spousta. Kvůli druhé volbě o něm mluvíme jako o geniálním podnikateli. Jít cestou pozitivních reakcí na zkušenosti je tedy jistě výhodné. A pro intuitivní podnikatele je to cesta, kterou běžně využívají.

Zvyšujte své tržby!Všichni máme nějaké negativní zkušenosti. Ale ne každý je dokáže využít k pozitivní změně. Spíš je zvykem je používat jako důvod ke stížnostem, jak nám všichni ubližují. Historie nám však ukázala, že Baťův přístup je pro úspěšné podnikání důležitý. Převraťte proto negativní zkušenosti v pozitivní změny.
Věříte, že i vy můžete mít úspěch jako Baťa? Poraďte se o tom se mnou. Nejlépe hned, úspěch na vás nepočká:
Poraďte se o úspěchu s Milošem Tomanem

 

Proč odebírat newslettery Intuitivního marketingu

 
Protože 99 % informací v nich jsou praktické inspirace a návody, jak dělat podnikání a marketing jinak, úspěšněji, a přitom šetřit náklady. Můžete je použít ještě ten den, kdy si je v newsletteru přečtete, a neztrácet čas.

Informace o nakládání s osobními daty zde