Jak legálně uplácet zákazníky

Existuje měna, kterou můžete bez obav a legálně uplácet. Je jí nadstandardní péče o zákazníky.

Do jedné firmy, kam jsme dodávali své produkty, přišel nový manažer. Sotva se trochu rozkoukal, začal mít pocit, že nákupčí mi jde podezřele na ruku. Zavolal si mě tedy a naznačil, že by za tím mohla být nějaká korupce. Souhlasil jsem s ním, což ho trochu rozhodilo.

V článku vám ukážu, že je možno zákazníky podplácet a přitom nedělat nic nezákonného nebo nemorálního. A přidám 3 zásady pro zvýšení prodeje tímto způsobem.

“Ale jde o něco jiného, než máte na mysli,” dodal jsem a vypočítal mu všechno, co jsme pro firmu za předcházející léta udělali, jaká zařízení mimo náš obor jsme jim sehnali a nepřirazili si ani korunu, a jak jsme jim za povodně zajistili levné zapůjčení nedostatkových čerpadel a nic za to nechtěli.

Manažer nakonec uznal, že taková dobrá spolupráce je účinnější než obálka do kapsy, a přitom je legální a legitimní. Kdo by také něco namítal, když mu vyřešíte jeho problém a ke všemu za to nic nechcete?

“Malý dárek dokáže změnit velké rozhodnutí.”

Kdo chce být v nejvyšší lize, musí mít odpovídající nástroje

Poslední dobou jsme na to, co nazývám “faktorem vděčnosti” nějak pozapomněli. Snad prodejci a podnikatelé šetří, nebo nemají dostatek fantazie, aby nějaký takový “úplatek” vymysleli. Všímám si, že si často usnadňují obchod tím, že všechno vyřídí přes web a e-mailem, takže nezbývá moc prostoru. Možná jim to připadá moderní a na výši doby. Jenže lidské nastavení, platné po statisíce let, se nezmění tím, že jsme vynalezli internet.

Takže pořád například platí, že lidé považují za hodnotnější hmotné věci než nějaký dokument v PDF. Můžete si sice říct, že je to snazší i levnější, poslat něco elektronicky. Ale stejně tak je výhodnější pořídit si koloběžku než závodní vůz, ale Formuli 1 s ní nevyhrajete. Kdo chce být v nejvyšší prodejní lize, ten k tomu zkrátka musí používat odpovídající nástroje.

Při testech dálkových ovladačů výrobce luxusní elektroniky Bang & Olufsen bylo zjištěno, že lidé je považovali za nekvalitní, protože byly lehké. Když je zatížili, představa o jejich kvalitě okamžitě vzrostla.

Dejte zákazníkovi něco do ruky

Někteří “moderní” obchodníci považují například za přežitek papírové vizitky. “Vždyť kontaktní údaje mají v mailu, tak k čemu ještě vizitky? Nejsme v pravěku.” Dovolím si nesouhlasit. Pokud jde o instinktivní reakce, v pravěku vlastně jsme, protože ty se od té doby nezměnily. Člověk 21. století tedy reaguje stejně jako naši pravěcí předchůdci. Papírová vizitka má tedy svoji váhu, a to doslova. Působí na hmat a ten je velmi důležitý pro uvědomění si reality. Silnější než zrak.

I “úplatky” tedy nejlépe fungují, když jsou hmotné a předají se osobně. Zapomeňte ovšem na všechny obligátní dárky, firemní propisky a podobný brak, který dnes už většina zákazníků považuje za skutečný úplatek. Ale zkuste například vytvořit jednoduchou brožuru, která dá zákazníkovi zajímavé informace nebo postupy týkající se jeho oboru podnikání. S vaším produktem mohou souviset i jen volně. Alespoň to zákazník nebude chápat jako samozřejmou součást vaší nabídky.

Možná si říkáte, že cena vašich produktů je příliš velká nato, aby je mohla ovlivnit laciná brožura nebo něco podobného. Ale to je právě na faktoru vděčnosti to zajímavé, že působí jako páka. Malý dárek dokáže změnit velké rozhodnutí. Ale musí být užitečný, ne dávat najevo, že je skutečně úplatkem bez uvozovek.

Dobrá péče o zákazníky je tím nejlepším nástrojem na jeho udržení a zajištění opakovaných prodejů. Všimněte si, co dělají restaurace, kam chodí hlavně turisté. Jejich služby jsou mizerné, protože jim nevadí, že nikdo podruhé nepřijde. Ale když pak v době epidemie přišly o své zákazníky, nedokázaly přesvědčit domácí. Ti vyžadovali jinou úroveň, aby se vraceli. Pusťte se proto do kvalitní péče o zákazníky.

Také péče o zákazníky a zájem působí

Ale existují také nehmotné “úplatky”, které se používají pro upevňování vztahů. Těmi je například nadstandardní péče o zákazníky. Může mít různé podoby (třeba i pomoci v nouzi, jak jsem se o tom zmínil). Ale i naopak, když objevíte, že váš firemní zákazník dosáhl nějakého úspěchu, vezměte telefon a pogratulujte svému protějšku. Neříkejte si, že on ta to stejně kašle. I kdyby, stejně ho potěší, že si všímáte.

Dalším velmi účinným nástrojem (a ačkoliv ho propaguji léta, pořád málo využívaným) je gratulace k zákazníkovým narozeninám nebo k svátku. Když ji pošlete e-mailem, je to chvilka a nic vás to nestojí. Ovšem vzhledem k tomu, co jsem uvedl o hmatu, je lepší alespoň VIP zákazníkům posílat gratulaci poštou. Že to ostatní nedělají? Alespoň se od nich odlišíte. Aktivní prodej není pro každého.

Mocným “úplatkem” je působení na zákazníkovu potřebu uznání. I ta gratulace k výročí sem patří. Ale je to i důvod, proč zákazníky osobně navštěvovat. Takto se vám totiž mnohem lépe povede uznání vyjádřit. A často už jen tím, že se k dotyčnému osobně obtěžujete, ačkoliv to máte daleko, mu dáváte pocit důležitosti. Což teprve, když ho pak půl hodiny pouze posloucháte a rozloučíte se bez toho, že byste mu dali nějakou nabídku. Takový člověk to cítí tak, že jste ho navštívili jen kvůli jeho osobě.

Tři zásady úspěšného “uplácení” podle intuitivního marketingu

Chcete-li tedy navýšit svůj obchodní úspěch a získat věrné zákazníky, držte se těchto tří zásad:

  • navštěvujte své potenciální zákazníky osobně
  • vždy jim na začátek něco předejte
  • následně udržujte vztahy dalšími “úplatky”, nejlépe v podobě nadstandardní péče o zákazníky

Použijte v praxi

Jeden člověk mě za tento názor ztrhal. Prý to buď není úplatek, a pak ho tak nemám nazývat, nebo to úplatek je, a pak se mám stydět, že ho propaguji. Jenže on to svým způsobem úplatek je. Nikdo nezahrnuje zákazníka péčí jen kvůli jeho modrým očím. Ale je etický.

Miloš Toman

Autor: Miloš Toman

Jsem autorem podnikatelské koncepce intuitivní marketing, kterou používám ve svých konzultacích, školeních a programu pro vaši prosperitu.

Dobré? Podělte se s ostatními...