Příběhy podnikatelů: Záhadný pád tržeb

Podivné chování zákazníků mají často na svědomí instinkty. Když víte, jak fungují, jste ve výhodě. Do toho autosalonu si mě zavolali, protože stáli před naprostou záhadou. Udělali nový interiér, prodejna vypadala moc hezky, ale prodej poklesl skoro o polovinu. Majitel prodejny si to nedokázal vysvětlit. Čekal, že vylepšení přivede další zákazníky a teď nebyl schopen pochopit, co se to děje.

V tomto příběhu z praxe se dozvíte, jak mohou na první pohled bezvýznamné maličkosti významně ovlivnit vaše tržby. Pozitivně i negativně.

Když se přede mnou otevřely automatické dveře, první, co jsem uviděl, byl stůl prodejce.

“Ten tu dřív nebyl, že?” zeptal jsem se.

“Původně byl v koutě. Dali jsme ho proti vchodu, aby si ho lidi hned všimli,” vysvětloval majitel. “Pojďte dál…”

“To mi stačí,” řekl jsem.

Byl v rozpacích. “Ale já myslel, že zjistíte, čím to je.”

“Už jsem to zjistil.”

“Necítím se dobře,” vysvětlil mi, když jsem se ho na to zeptal.

Nechápavě vrtěl hlavou. Vyzval jsem ho tedy, aby se posadil na židli pro zákazníky a nechal si od prodejce vysvětlovat nějaké detaily. Za chvíli s sebou začal vrtět.

“Necítím se dobře,” vysvětlil mi, když jsem se ho na to zeptal.

Instinkty ovlivňují naše činy víc, než jsme ochotni si připustit. Proto je dobré na ně myslet, když hledáte odpověď na nějaké záhadné chování zákazníků. Rád vám s tím pomohu.

“Bodejť byste se cítil, když sedíte zády ke vchodu, za vámi se otevírají a zavírají dveře, jak dovnitř a ven chodí lidé. Váš obranný instinkt dostává pěkně zabrat. Myslíte si, že zákazník, který je takto vystresován, se může soustředit na to, co mu říká obchodník?”

Jak v prodejně působit na instinkty a vytvořit příjemné prostředí

  • dbejte na to, aby vstup do prodejny zákazníky neodrazoval
  • vytvořte v prodejně prostředí, ze kterého nebudou mít pocit ohrožení a nepohodlí
  • usmívejte se a dávejte najevo vstřícnost

Inspirace pro vás

Inu, instinkty, i když pocházejí z pravěku, není radno podceňovat. Fungují totiž dodnes, a to zcela spolehlivě. Stůl prodejce vrátili do kouta a prodeje se rychle vyšplhaly vzhůru. Jestli máte podobnou záhadu, rád vám ji pomohu vyřešit »