Co dělat, když zlaté české ručičky k uživení nestačí

Že se dobrá práce chválí sama, to platilo v době, kdy skoro nebyla konkurence. Dnes je potřeba se postarat, aby se o vás zákazníci dozvěděli. “Zlaté české ručičky se chválí samy,” kázal mi Olda Novák, majitel autoservisu. Seděl na ponku a svěřoval se s problémy svého podnikání. “Ani jsem si nevšiml,” odpověděl jsem a rozhlédl se po prázdné dílně.

V příběhu ze života se dočtete, že šikovnost a um už dnes k úspěchu nestačí. A jak je marketingově doplnit tak, abyste měli úspěch a zvýšili své tržby.

“Někdy to tady fakt vypadá, jako by všichni začali chodit pěšky,” připustil. “Ale o žádné reklamě slyšet nechci. To prostě nefunguje.” Nepřesvědčoval jsem ho, že si má zaplatit inzerát. Reklamu můžete dělat, až když je co propagovat. A Olda nemohl nabídnout nic jiného, než ty své zlaté ručičky. A i o tom jsem tak trochu pochyboval.

“Je mi jasné, že na majitelích nových aut nevydělám. Ti musí jít do smluvního servisu. A lidi, co mají staré plečky, zase čekají, dokud se jim to nevysype. Pak jsou rádi, že dojedou do nejbližší dílny. Nebo se jich tu nahrne deset, chtějí mít hotovo nejpozději zítra ráno, a já je musím poslat ke konkurenci.”

“Ale kdepak, přistavuju. Už se tam nemůžu vejít.”

Co udělat pro to, aby se o vás zákazníci dozvěděli

“Potřeboval bys zkrátka předvídatelnější přísun zakázek,” řekl jsem. Olda pokýval hlavou. “Jasně že jo. Jenže to zrovna u mě nefunguje. Jo, kdybych dělal záruční prohlídky a tyhle věci, to by bylo jiné. Ale jak říkám, se staršími auťáky lidi přijdou, až když už je zle.” Hodných deset minut mě pak oblažoval stížnostmi na velké servisy, které si všechno shrábnou pro sebe.

“Tak jim taky dělej prohlídky,” navrhl jsem, když mě konečně pustil ke slovu. “Komu? Těm, co mají starý auta? Ti si pro korunu nechají vrtat koleno. Myslíš, že by mi zaplatili za prohlídku? Ani náhodou!”

“To si nemyslím,” řekl jsem. “Dělal bys jim to zadarmo.

Mnoha menším podnikatelům pořád ještě připadá, že marketing je něco navíc. Něco, co nutně k úspěchu v podnikání nepotřebují. Vždyť jsou přece šikovní. Jenže to konkurence také. Takže pak vyhrává ten, kdo je šikovný + dělá marketing. To je jednoduchá rovnice. A platí čím dál tím víc. Zajímejte se proto o takový marketing, který vám při nízkých nákladech přinese vysoké příjmy. Najdete ho ve Strategii úspěšného podnikání.

Olda vytřeštil oči. Určitě si myslel, že jsem se zbláznil. Naklonil se, aby na mě v šeru dílny lépe viděl, jestli mi třeba v obličeji nějak necuká. Když se trochu upokojil, vysvětlil jsem mu svůj plán, jak aktivně prodávat. Udělá svým zákazníkům jednoduchou prohlídku toho nejdůležitějšího, řekne jim, co asi brzy doslouží a kolik to bude stát. Případně si hned domluví termín. Nebo jim dá nějaký čas, aby si našetřili a přijeli. Sice to bude nějaká práce navíc, ale když sedí v prázdné dílně s rukama v klíně, stejně nic nevydělá. V intuitivním marketingu víme, že dát něco navíc funguje.

Ještě když jsem odcházel, mumlal cosi jako “za dobrotu na žebrotu”. Už se neozval, takže jsem si byl jistý, že dál čeká v prázdném servisu, jestli někomu poblíž neupadne kolo. Překvapilo mě tedy, když se u mě asi za půl roku zastavil. Montérky měl zacákané maltou. “Copak, změnil jsi obor?” zeptal jsem se napůl vážně. “Ale kdepak, přistavuju. Už se tam nemůžu vejít. Řeknu ti, ty prohlídky byly vážně dobrý nápad. Ještě že jsem na ně přišel.” Nechal jsem ho při tom. Co bych pro kamaráda neudělal.

Své šance na úspěch v podnikání zvýšíte, když

  • se místo čekání na zákazníky zamyslíte, jaké jsou jejich potřeby a co by na ně mohlo zapůsobit
  • nabídnete nějakou službu, která je na první pohled zdarma, ale ve skutečnosti vám zajistí, aby se o vás zákazníci dozvěděli
  • použijete takové marketingové nástroje, které zaručí opakované návštěvy zákazníků

Inspirace pro vás

Hodně menších podnikatelů pořád ještě dává rovnítko mezi marketing a reklamu. Neznají jinou možnost, jak zařídit, aby se o nich zákazníci dozvěděli. Pak při zaslechnutí slova marketing křičí, že on žádnou reklamu nechce. To je v pořádku. Také nikomu reklamu nenutím. Ale bez marketingu se neobejdete. Vhodné marketingové nástroje najdete ve Strategii úspěšného podnikání »

Napsat komentář