Nechcete-li padnout, začněte se hýbat

 

Lidé reagují především na pohyb. Mohou za to naše instinkty. Chcete-li upoutat pozornost zákazníků, hýbejte se. Jel jsem před časem kolem jednoho výrobce malé mechanizace, různých strojů pro dřevaře. Protože mají u silnice dost místa, stroje tam vystavili. V tom nevlídném počasí, které zrovna panovalo, nevypadaly moc vábně a zrak spíš odpuzovaly.

 
Nechcete-li padnout, začněte se hýbat

Lidé reagují především na to, co se hýbe. Platí to i v případě pozornosti zákazníků. Rozhýbejte ji s pomocí Strategie úspěchu intuitivního marketingu.

 
V mnoha firmách panuje přesvědčení, že na lákání zákazníka je tu propagace. Dáme na Facebook reklamu a zakázky se nám jen pohrnou. Ale většinou se nic nestane.

"Chcete-li zaujmout pohybem, musíte se nejdříve hýbat sami."


Zásada intuitivního marketingu: Nepřekřikujte ostatní

To proto, že reklamy už je příliš. Když na trhu všichni hlasitě chválí své zboží, vznikne z toho takový hluk, že si zákazníci ucpou uši a peláší pryč. Chcete-li v tlačenici a jednolitém davu vyniknout, musíte to dělat jinak.

Už v 19. století obchodníci věděli, že je potřeba zaujmout pohybem. Proto do svých výloh dávali mechanické hračky. Výrobce cikorky například propagovali bojující rytíři.

Srovnejme si to se současnou situací, kdy se většina provozovatelů prodejen dokonce za svoji výlohu stydí a rychle ji zakrývá. Tu jednobarevnou fólií, tu obrázkem čerstvé zeleniny a ovoce. Já ovšem neznám nikoho, koho by taková "podívaná" přiměla k návštěvě prodejny. Chybí tu bezprostřední impuls.

Dobrá, možná mají všichni pocit, že v internetové době se výlohami nemusí zabývat. Vynahradí si to přece na webu nebo na sociálních sítích. Opravdu? Podívejte se, jaký pohyb, a zvláště originální pohyb, se tam nachází. Když byla na jaře covidová karanténa, všichni pořádali webináře a naživo vysílali. Denně se mi nabízelo tolik stejných akcí, až už jsem pozvánky ani nečetl.

Nebo si vezměte podcasty. Prý vstaly z mrtvých a těší se velké oblibě. Jenže v 99 % jde o rozhovory s osobnostmi i "osobnostmi". Jeden autor mi na námitku, že je to už nudné, udiveně řekl: "A co jiného by mělo být v podcastech?" ( více najdete v e-knize Co je vaším byznysem?).


Reklama to nevyřeší

Je zřejmé, že technologie ani formáty to neřeší. Jsou totiž až na konci. Chcete-li zaujmout pohybem, musíte se nejdříve hýbat sami. Nechovejte se jako kočka, která klidně leží a jen vlní ocasem, aby si koťata měla s čím hrát. Vy se musíte doopravdy hýbat, váš produkt se musí hýbat, všechno kolem něj se musí hýbat. Myslím to samozřejmě obrazně, ale o pohyb jde.

Pěkný příklad jsem našel v detektivce "Vražda potřebuje reklamu" Dorothy L. Sayersové. Pracovník reklamní agentury si stěžuje, že když jedna značka cigaret dává svým zákazníkům hodinky, druhá přijde se stojacími hodinami a třetí s věžními. A tak hlavní hrdina vymyslí pro jednu z těch firem kupóny, ze kterých si mohou zákazníci poskládat dovolenou. Připojují se prodejny, dopravci i hotely, vznikají kluby, kde si lidé kupóny vyměňují, ve speciální seznamce se dávají dohromady dvojice s kupóny v kapse… Zkrátka vznikne kolem toho pořádný pohyb a hluk.

Změňte proto své přístupy, přijďte s novým produktem, udělejte kolem něj rozruch (nejen reklamní), zapojte do něj zákazníky, zařiďte, ať o vás všichni mluví. Protože nejhorší je, když podnikatelé reagují tak, že znehybní a čekají, co bude.

Nebečte se stádem! Někdo se dokáže rozpohybovat sám, někdo rád přijme nějaké impulzy, které ho uvedou do pohybu. Myslíte si, že máte aktivní povahu? Připravil jsem pro vás inspiraci, jak ji využít:
Prosperujte v podnikání jinak s intuitivním marketingem

 

Proč odebírat newslettery Intuitivního marketingu

 
Protože 99 % informací v nich jsou praktické inspirace a návody, jak dělat podnikání a marketing jinak, úspěšněji, a přitom šetřit náklady. Můžete je použít ještě ten den, kdy si je v newsletteru přečtete, a neztrácet čas.

Informace o nakládání s osobními daty zde