Franšízám se daří, protože umí dělat marketing, ale to vy můžete také

 

Příčinou úspěšnosti franšíz je nejen provozní, ale také marketingové know-how, které franšízanti získávají. Nemusí tedy už nic vymýšlet. Něco podobného můžete mít také, a s nízkými náklady. Zprávy, které se čím dál tím častěji objevují, říkají, že velké pivovary se pustily do budování nebo rozšiřování franšízových sítí restaurací a hospod, další franšízy ve stravování zahajují svoji činnost a nejde jen o tuto oblast. Na český trh míří například Harley Davidson, Dallmayr, Lagardere Travel Retail, Barker Shoes a další známé značky.

 
Franšízy umí dělat marketing, proto se jim daří

Franšízy předávají svým franšízantům také marketingové know-how. Neplatí to ale jen pro franšízing. Ve Strategii úspěchu intuitivního marketingu to umíme také.

 
Trhy se po krizi zotavují, franšízanti se přestávají obávat rizika a řetězové podnikání z toho všeho těží a jeho expanze zrychluje. Bohužel na úkor samostatných podnikatelů.

Ať už podnikáte v oboru stravování, maloobchodu nebo služeb, můžete si být jisti, že až se sejde rok s rokem, budete řetězci obklíčeni daleko více, než je tomu dnes. A že všechny ty novotou zářící provozovny přilákají řadu vašich zákazníků. Franšízanti do nich vložili nemalé peníze a udělají proto všechno, aby o ně nepřišli. Agresivní marketing bude jistě základem této snahy. Co nabídnete vy, jakou hráz proti nim postavíte?

"Jsem si jistý, že podnikatelé, kteří se zatím staví k marketingu zády, to nedělají z hlouposti nebo zaostalosti."


Marketing je slabinou tradičních obchodníků

Marketing je tradičně slabinou malých a středních podnikatelů a situace se ještě zhoršuje. Současná poptávka po marketingových seminářích a školeních se pohybuje někde na polovině toho, co bylo běžné před krizí. "Když jsme to vydrželi bez marketingu po celou dobu krize, tak teď ho tím spíš nepotřebujeme," řekl mi jeden podnikatel. A viditelně není sám, kdo takto uvažuje. Zapomíná však na skutečnost, že i řetězce se v té době držely při zemi a místo rozšiřování usilovaly o udržení. To se dnes prudce mění a menší podnikatelé nemají nic, čím by mohli reagovat a odvrátit od sebe ten nový konkurenční nápor. Zvlášť když jsou přesvědčeni, že marketing jim v ničem nepomůže.

Pojďme si znovu zopakovat, co jsem říkal už před těmi deseti a více lety: Marketing nerovná se reklamě. Je to způsob podnikatelského myšlení. ( Intuitivní marketing je pak způsobem myšlení menších podnikatelů). Co to tedy znamená? Obchodník či restauratér, který se marketingem nemíní zabývat, se soustředí na získávání nových zákazníků. Jenže když zesílí konkurence, není je kde brát. Ani když sníží ceny na úroveň, kdy už nic nevydělá.

Znám příklad prodejny potravin, která neustála odliv zákazníků do nově otevřeného Tesca. Dalo by se říci, že za to může dravý řetězec s nízkými cenami. Jenže dávno před jeho otevřením v obchodě pravidelně docházelo pečivo už před polednem, prodavačky dávaly najevo, jak je nakupující obtěžují, a prodejna čím dál tím více chátrala. A to je také marketing. Podnikatele tedy nelikviduje jen konkurence, mohou si za to v mnoha případech také sami.


Konkurence marketing umí a franšízy mají náskok

Jak se chová podnikatel, který považuje marketing za základ (nebo alespoň součást) svého úspěchu? Výzkum agentury B-inside přinesl zajímavé informace. Takové firmy se chtějí letos zabývat zejména loajalitou zákazníků a otázkou, jak zvýšit prodej těm stávajícím, a to dvakrát více než podnikatelé považující marketing za zbytečnost. Můžeme si rovnou říci, že všechny franšízy mají propracovaný marketing a nehrozí, že by franšízanti jeho důležitost zlehčovali. Konkurence tedy má a bude čím dál tím více používat nástroje vhodné k tomu, aby získané zákazníky už nepustila. Jednou vám odejdou a už nikdy se nevrátí ( a kdo za to může, píšu v článku Tajemství konkurence odhaleno).

Jsem si jistý, že podnikatelé, kteří se zatím staví k marketingu zády, to nedělají z hlouposti nebo zaostalosti. Vůbec ne. Jen nevědí, jak ho uchopit, protože jediné informace, které zatím dostávali, pocházely od prodejců předražené reklamy nebo slevomatů. To ale není marketing, spíš jeho opak. Nemůžete přece neustále vydávat peníze a nemít žádné výsledky. A přitom je tu tolik nástrojů, které nestojí skoro nebo vůbec nic. Stačí se s nimi seznámit, naučit se je používat, a začnou se dít zajímavé věci. Vydáte se jinou cestou, než je ta, která vede k vytěsňování konkurencí a potupnému konci.


Marketing jednoduše

Intuitivní marketing si můžete osvojit dvěma způsoby. Když si koupíte knihu ( třeba Intuitivní marketing pro 21. století, máte v ní dobře popsané základy, ale ne už rozšíření, a zůstáváte na všechno sami. Nebo se stanete partnerem IM+ Strategie úspěchu a máte k dispozici nejen všechny dostupné a aktuální informace a pomůcky, ale i dlouhodobou podporu. Výhoda je v tom, že znám nejen marketing vhodný pro menší podnikatele, ale také marketing, které používají velké společnosti a řetězce, takže vím, před čím a jak vás chránit.

Zvyšujte své tržby!Tradiční obchodník obvykle marketing vnímá jako drahou reklamu či složité tabulky a grafy. A pak má logicky dojem, že nic takového nepotřebuje. Když ovšem řeknu, že marketing sestává ze všech faktorů, které mají vliv na spokojenost a věrnost zákazníka, je to něco jiného. Pak je marketingem i úsměv prodavačky nebo pěkně upravená výloha. A právě to využívají úspěšní podnikatelé, kteří pak mohou mít nízké náklady na marketing. Stačí mít přehled, co všechno na zákazníky působí.
Myslíte si, že by se vám takové vědomosti hodily? Podělím se s vámi o ně, poraďte se se mnou. Kontaktujte mě hned, neodkládejte úspěch:
Poraďte se o úspěchu s Milošem Tomanem

 

Proč odebírat newslettery Intuitivního marketingu

 
Protože 99 % informací v nich jsou praktické inspirace a návody, jak dělat podnikání a marketing jinak, úspěšněji, a přitom šetřit náklady. Můžete je použít ještě ten den, kdy si je v newsletteru přečtete, a neztrácet čas.

Informace o nakládání s osobními daty zde