Jak z dobré firmy udělat skvělou: Noví vůdcové

Jak z dobré firmy udělat skvělou: Noví vůdcovéDisciplinovaní lidé "Očekávali jsme, že vůdcové firem, které se z dobrých staly skvělými, začnou vytýčením nové vize a strategie," říká Jim Collins v knize Jak z dobré firmy udělat skvělou. "Místo toho jsme zjistili, že nejdříve dostali do svého "autobusu" správné lidi a ty nesprávné z něj vyloučili ven." Teprve pak následovalo usazování na správná sedadla a až nakonec se začalo mluvit o tom, kam se pojede. Aktivem tedy nejsou lidé, nýbrž správní lidé.

Jak se to projevuje u lídrů? Jim Collins v této souvislosti hovoří o vůdcovství 5. úrovně. Takoví vůdci usměrňují potřeby svého ega v zájmu většího cíle. Ne že by nebyli ambiciózní, ale své ambice upírají k instituci, nikoliv k sobě samým.

"Vůdcové páté úrovně místo své slávy budují firmu a vychovávají si nástupce."

Zajímavá jsou srovnání takových vůdců s lidmi, kteří jsou mnohem známější a o nichž byly napsány desítky i stovky článků. Za všechny si připomeňme muže jménem Lee Iacocca. Téměř každý ví, že zachránil společnost Chrysler před katastrofou. Málo se ovšem mluví o skutečnosti, že v druhé polovině svého funkčního období se staral spíše o svoji osobní slávu, zatímco akcie Chrysleru spadly o jednatřicet procent proti průměru trhu.


Kdo jsou noví vůdcové

Vůdcové 5. úrovně v sobě spojují pokoru a vůli. Nejsou příliš na očích, nevyhřívají se na mediálních výsluních, nejezdí v nejluxusnějších vozech a bezhlavě neutrácejí. Jejich život je spojen s firmou, ale život firmy není spojen jen s nimi. Můžeme je poznat právě podle toho, že po jejich odchodu z podniku nenastane žádná katastrofa, žádný pád. Zatímco u vůdců charismatických často firma vstává i padá s nimi ( doporučuji také článek Manažerská selhání: Stín zakladatele).

Vůdcové páté úrovně tedy místo své slávy budují firmu a vychovávají si nástupce. Nepotřebují si dokazovat, že bez nich to nejde. Nelikvidují své dílo jen proto, že nechtějí nikomu dalšímu dopřát potěšení ze slávy.

Vůdcovství 5. úrovně vylučuje autokratický, despotický styl vládnutí. To znamená, že i spolupracovníci takového vůdce musí být na potřebné úrovni. Neočekává se, že budou jen čekat na příkazy shora, ale právě naopak: musí být schopni sami si stanovovat úkoly. Místo "génia s tisícem pomocníků" nastupuje skutečně týmová práce.

Je zajímavé, že na takové pracovníky výše platu příliš nepůsobí. "Nenašli jsme žádný systematický model ukazující na spojitost odměn vedoucích pracovníků s procesem přeměny dobrého ve skvělé," přiznává Jim Collins.
Co je tedy motivuje? Je to zajímavé zjištění, ale prakticky už to, že jsou mezi správnými lidmi v "autobusu", zatímco mnozí jiní z něj museli vystoupit, je pro většinu silnou pobídkou. Dá se z toho odvodit, že pracovníci přebírají přístup svých šéfů, vůdců 5. úrovně - jde jim také především o firmu ( další informace najdete i v knize Zamrzlá produktivita).

Podívejme se na příklad ocelářské společnosti Nucor. Ta se řídila názorem, že farmáře je možno naučit dělat ocel, ale není možná naučit oceláře farmářské poctivosti. Postavila tedy své závody na venkově, v zemědělských oblastech. Firmy, které se staly skvělými, tedy očividně rozlišují mezi "lidmi" a "správnými lidmi". A to ještě dříve, než se rozhodnou, co tito lidé vlastně budou dělat.

Víte, že... Ročně skončí více jak 1.000 malých prodejen a hospod? Většinou proto, že nestačí na větší konkurenci. Přitom návody, jak se takové velké konkurenci ubránit, existují a fungují. Je škoda se vzdávat, když to není nutné.


Jak se chovat k zaměstnancům

Zkoumané společnosti se také ke svým zaměstnancům chovaly způsobem, který lze charakterizovat jako lidský: přísně, nikoliv však bezohledně. Podívejme se na několik zásad takového přístupu:

  • Jste-li na pochybách, nikoho nepřijímejte a hledejte dál
  • Když víte, že je třeba udělat v lidských zdrojích změnu, udělejte ji
  • Nasazujte své nejlepší lidi na své největší příležitosti, a ne na největší problémy

 

Seznamte se s trojlístkem pro váš úspěch:

Využijte tyto užitečné nástroje: