Klíčem k úspěchu je vztah k penězům

   success

Klíčem k úspěchu je vztah k penězůmBohatství není samozřejmě jen v penězích. Někdo je bohatý svými dětmi, jiný tím, co dal potřebným. Ale ruku na srdce... můžete se radovat z dětí, které trpí chudobou, můžete dávat, když nic nemáte? Bohatství je dobrým sluhou, ale zlým pánem. Pokud chcete být bohatí proto, že nechcete být omezováni existenčními starostmi, abyste pak mohli ze sebe vydat více a prospět všem kolem vás, jsou následující řádky a kapitoly právě pro vás. Ti ostatní zde nenajdou ani recept, jak se mít dobře bez peněz, ani návod na získání bohatství bez námahy.

Nedávno jsem viděl někde v novinách výstřižek z tisku ze začátku 20. století. Psalo se v něm o amerických milionářích. Jejich počet mi už vypadl z hlavy, ale zato jsem si zapamatoval, že většina z nich ke svému bohatství přišla ne dědictvím, ale vlastním přičiněním. Je to velmi důležitý poznatek, který říká, že i vy máte stejnou šanci. Někteří pochybovači namítnou, že tenkrát byl svět jednodušší a nemůže se s dnešní dobou srovnávat. Ano, leccos bylo v té době jednodušší, ale z pohledu dnešního člověka, který je zvyklý na současnou úroveň vědění a techniky. Pro tehdejší lidi byl jejich svět stejně složitý jako dnešní pro nás. Měli stejné šance jako máme my, nebo to můžeme také obrátit: Máme stejné šance jako měli oni.

"Peníze nejsou dobré nebo špatné, to závisí pouze na tom, jak je použijete."

Pokud tedy chcete být milionáři nebo prostě lidmi, kteří nemusejí obracet každou korunu, můžete zkusit tyto rady. Počítejte však s tím, že budete muset něco zaplatit. Ani tak penězi, jako prací na sobě. Neočekávejte žádný návod jak založit hru typu letadlo, neboť takové získávání peněz je nelegální, ani plán jak za stokorunu vydělat na burze miliardy. Očekávejte naopak požadavky na vás, které možná budou vypadat náročně. Pak je ovšem na vás, abyste se rozhodli: Chcete být bohatí nebo být chudí?


Vztah k penězům

Představte si muže, který považuje ženu za kořen všeho zla a symbol falše, marnivosti a mělkých myšlenek. Asi je vám jasné, že takový člověk se nikdy neožení, i kdyby tu touhu z praktických důvodů měl. Ve svém životě pak potkáte spoustu lidí, a dost možná, že k nim také patříte, kteří říkají, že peníze je nezajímají nebo že peníze jsou dokonce zlo. Tito lidé se na druhou stranu diví, že peníze nemají. Na tom, že o onoho muže žádná žena ani nezavadí, nevidí nic nenormálního, ale jakmile se začne mluvit o penězích, jejich myšlení se náhle změní. "Chudoba cti netratí," říkají, ale myslí tím, že bohatství je nemorální. Z praktického hlediska by ten muž ženitbou jistě získal, zrovna tak, jako jistě získáte výhody tím, že budete mít více peněz. Co je nemorálního na tom, že si koupím myčku na nádobí, abych ho nemusel umývat v ruce?

"Ale já pracuji proto, že mě to baví," říkají někteří, když je řeč o morálce peněz. Jistě mají pravdu, že práce dělaná z radosti přináší i jiné uspokojení, ale proč neříci, že dělám práci, která mě baví a která mně vydělává pěknou sumu peněz? České prostředí má jistá specifika v tom, že zdejší člověk pohlíží na bohatého jinak než dejme tomu v Americe. Zatímco ve Spojených státech, kde teorie o zbohatnutí vznikly (vzpomeňme si na milionáře zmiňované v úvodu), je úspěch jiného vybídnutím k následování a předstihnutí, v česky mluvících, a chce se říci i česky jednajících, zemích je úspěch důvodem k závisti. Proto si zde lidé navykli mluvit o penězích s jistým pohrdáním a naoko o ně projevovat okázalý nezájem. Ve skutečnosti jsou však peníze námětem mnoha hovorů, bohužel většinou z důvodu jejich nedostatku. Budete-li ale na psa už z dálky křičet a hrozit, přijde k vám? Závisti není třeba se bát, protože opravdu bohatý člověk nemá zase tolik věcí, které by závist vzbuzovaly. Má peníze uloženy jinde, než v neproduktivním majetku, jehož jedinou hodnotou je závratná cena. Jeho peníze vydělávají a nejsou tedy tak na očích závistivcům. K tomu s ještě dostaneme později, nyní je třeba především narovnat svůj vztah k penězům. Je třeba si pamatovat, že:

  • Peníze nejsou dobré nebo špatné, to závisí pouze na tom, jak je použijete
  • Peníze nejsou mince, bankovky, kreditní karty ani nic hmotného, jsou tím, co z nich uděláte vy
  • Z předchozího bodu vyplývá, že peníze nejsou materiálně omezeny, takže je jich neomezené množství
  • Peníze jsou prostředek, nikoliv cíl
  • Peníze se udržují v rovnováze

Pro nás je nyní důležité zamyslet se nad tvrzením obsaženém v prvním bodě. Vydávat peníze na chránění lidí před zločinem jistě nikdo nepovažuje za špatné. Policie dostává peníze ze státního rozpočtu, kam přicházejí z našich daní. Vyděláváme-li tedy, financujeme ochranu před zločinci. Na druhé straně totalitní stát používal policii k zastrašování a likvidaci svých politických odpůrců, což jistě nemůžeme považovat za dobré. Jednalo se však o naprosto stejné peníze, rozdíl byl v jejich použití. Peníze jako takové v tom hrály roli zcela neutrální. Pochopte tedy, že peníze, které poctivě vyděláte jsou věcí veskrze kladnou. Pokud je ovšem nechcete použít třeba na obchod s drogami. Staňte se tedy přáteli peněz. Myslete na ně s láskou a často, zvěte je každou chvíli na návštěvu. Uvidíte, že vaše pozvání vyslyší. Nedejte nic na lidi, kteří je budou hanět, a vzpomeňte si na lišku, která nemohla dosáhnout na hrozny a proto je označila za kyselé.

Povšimněte si, že člověk, který peníze haní, s nimi má ve skutečnosti problémy. Bible říká, že strom poznáte po ovoci. Nenechte se tedy o penězích poučovat lidmi, kteří svým záporným postojem ve skutečnosti zastírají svůj neúspěch. Podívejte se do časopisů, ve kterých čtenáři hovoří o svých životech. Mohly by být plné příkladů o zbohatnutí a příjemném životě, ale nejsou. Místo toho v nich najdete stížnosti lidí, kteří tak tak vycházejí s penězi od výplaty k výplatě, bojí se zvýšení nájmu a nemohou zaplatit svým dětem školní lyžařský výcvik. Podle nich za všechno mohou peníze. Pokud bychom však peníze zrušili jako nemorální, něco za svoji práci dostávat přece budou. Ať už to bude pytel mouky, škeble nebo poukázka na kabát, vždy toho budou mít stejně málo. Problém totiž není v penězích. U těchto lidí neuslyšíte, že proti své chudobě něco dělají. Pouze se domáhají lepší sociální pomoci, tedy peněz, které jim vlastně nepatří a které musel vydělat někdo jiný.

Je možné si vyzkoušet podnikání?

Začněte jednoduše a vyzkoušejte si výdělekRozhodnutí lidé skočí do byznysu rovnýma nohama, ale co když rozhodnutý nebo rozhodnutá nejste? Možná se zatím jen rozhlížíte, co by pro vás bylo tím pravým. Pak jistě uvítáte, že mám pro vás podnikání, které si můžete vyzkoušet a nic přitom neriskujete. Vypadá to zajímavě? Je to určitě zajímavé

Podívejte se na zahradníka. Chce-li dostat dobrou úrodu, nemůže fňukat a ukazovat na ty, kteří mají větší salát. Musí se jít zeptat, jak na to. Vůbec to nemusí být drahým zahraničním hnojivem, možná stačilo každou noc vstávat a zavírat skleník. Pokud ale bude spát a čekat, že mu potom někdo dá salát ze svých přebytků zadarmo, může být bez salátu. Staňte se proto raději bohatými "zahradníky".


Pro vaše podnikání:

Vyjasněte si svůj vztah k penězům. Jestliže se vaše podnikání pohybuje na úrovni, kdy tak tak vyjdete, možná je to proto, že si myslíte nebo říkáte: "Já nechci mít moc, mně to stačí." Možná máte pocit, že mít více peněz není správné a že by vám to mohlo uškodit. Dokud tento přístup nezměníte, nezmění se ani výnosnost vašeho podnikání.

Poznejte své šance!