Jak získat nejlepšího mentora

   success

Jak získat nejlepšího mentoraŘíká se, že jsme průměrem pěti lidí, se kterými se nejčastěji setkáváme. Proto jsme také často nabádáni, abychom se stýkali jen s úspěšnými, zatímco těch druhých je potřeba se vyvarovat. Někdy to ovšem může být problém, protože řada podnikatelů žije v podstatě v osamění. Když nepočítáme rodinu, nejčastěji se setkávají buď se svými zákazníky (a ty si málokdy mohou vybírat), nebo s přáteli s úplně jiným myšlením, které mají jen proto, aby nemuseli sedět u piva nebo v cukrárně či kavárně sami. Sice neupadají, ale nemá je kdo mentálně postrkovat vzhůru.

Autoři knih o úspěchu radí, abychom se tedy o vhodné přátele postarali sami, vnutili se nějakým milionářům a požádali je o občasná setkání. Možná jsou úspěšní lidé za mořem jiní, ale u nás jsem si nějak nevšiml, že by byli milionáři nadšení z myšlenky ztrácet čas se začátečníky. Pokud přece jen, nechají si ho pořádně zaplatit. Ano, všimnou si vás, ale až budete někde na jejich úrovni, v jejich zorném poli. Pak už je ovšem zase tak moc nepotřebujete, alespoň co se mentoringu týče.

"Je to, jako byste lízali chutnou zmrzlinu obklopeni jedovatým smogem."

Když tedy není nikdo po ruce, můžeme si vypomoci lidmi, kteří neexistují. Buď už nežijí, nebo jsou pro nás nedosažitelní. Nebojte se, nejde o vyvolávání duchů. Ale ani jen o četbu knížek a rad. Spíš je potřeba je pochopit, naladit se na způsob jejich myšlení. Cesta k tomu vede přes všechny informace, které si o nich dokážete sehnat. Je potřeba procházet jimi opakovaně. Já jsem si například životopis Jobse v audio podobě pouštěl v autě snad dvacetkrát za sebou. A je samozřejmě důležité o tom, co čtete, vidíte a slyšíte, přemýšlet.

Koho si zvolíte, do toho vám nebudu mluvit. Každý má své favority, kteří se způsobem myšlení nebo i oborem činnosti blíží jeho postojům a názorům. Doporučuji jen vybírat skutečné osobnosti, ne lidi průměrné. Je také důležité nelpět na dokonalosti. Neznám žádného úspěšného člověka, který by byl vzorem ctností. Ukážu vám to třeba na zmíněném Jobsovi. Někteří ho považují za psychopata a kdyby ho měli potkat (což už se nestane), ani by mu nepodali ruku. Jenže měl i vlastnosti, které můžeme obdivovat. Berme si tedy inspiraci z toho, co nás může posunout, ne z odmítání a zavrhování.


Sítě nejsou bezpečné

K mým mentorům patří také Tomáš Baťa. V poslední době se začínám intenzivně zajímat o Granta Cardoneho, jehož myšlenky rezonují s mými názory. Usnadňuje mi to tím, že hojně publikuje na LinkedInu. Což mě přivádí k malé zastávce u sociálních sítí. Mohlo by se zdát, že chybějící přátele můžeme snadno nahradit těmi virtuálními. Vždyť jsou to přece také lidé, i když někdy vzdálení stovky a tisíce kilometrů. Má to ale háček. S těmi řekněme pěti příkladnými a pozitivními, jsou tam současně desítky i stovky lidí naladěných negativně, naplněných malostí, chudobou ducha a nenávistí. Je to, jako byste lízali chutnou zmrzlinu obklopeni jedovatým smogem. Zkrátka tomu neuniknete.

Škola milionářů

Vybudujte si své vlastní úspěšné podnikáníTeorie už máte jistě nasbíráno dost. Tato škola však učí praxí. Zapsat se může každý bez ohledu na vzdělání a věk, zápisné se neplatí. Na konci si vystavíte vlastní vysvědčení. Ale především se naučíte vydělávat miliony tím, že v tom budete pomáhat druhým. Líbí se vám ta idea? Pak vstupte

Někdy před rokem jsem se například připojil k facebookové skupině menších podnikatelů. Nikdy by mě nenapadlo, že tito lidé, od kterých bychom automaticky očekávali zaměření na úspěch, mohou myslet tak malicherně, závistivě a negativně. Nejdřív jsme měl pocit, že o tom mohu s nimi diskutovat a nic se mi nestane. Ale musel jsem utéct, protože mi šlo o život. Ne o ten fyzický, ale o jeho směřování.


Když vaše vzory ožijí

S úspěšnými velikány, kteří vás nijak neohrožují, se naopak můžete stýkat co nejčastěji. Kromě knih, videí nebo podcastů je vhodné využít i vizualizace. Jednoduše si se zavřenýma očima představujte, že jste se sešli s tím nebo oním a bavíte se třeba o svých problémech. Můžete je tímto způsobem požádat individuálně o radu, či je shromáždit ke společné poradě. Jen se prosím nelekněte, až jednou zjistíte, že si dělají co chtějí, nezávisle na vás. To už se zapojilo vaše podvědomí a význam informací, které pak od svých "mentorů" dostanete, se podstatně zvýší.

Na závěr ještě jedna připomínka. Nemá cenu někoho napodobovat. Nechci být Baťa nebo Jobs. Beru si od nich inspiraci, beru si od nich rady, ale dělám věci svým způsobem a podle svého uvážení. Doporučuji, abyste se k tomu postavili stejně.

Poznejte své šance!