EET: Pozor na vteřiny

   aktuality

EET: Pozor na vteřinyNa jednom semináři osobního rozvoje jsem viděl, jak je možno za vteřinu vydělat stovku, ale v případě EET můžete kvůli vteřině prodělat pár tisíc. Nevěříte? Všechno začalo diskusí na facebookové skupině věnované EET. Jedna podnikatelka upozornila, že její známý dostal pokutu dva tisíce korun proto, že na účtence měl čas uvedený v hodinách a minutách, ale chyběly tam vteřiny. Chytila se toho reportérka FTV Prima a vyzpovídala ministra Babiše a jeho náměstkyni a zašla si také na Finanční ředitelství. Andrej Babiš popřel, že by na vteřinách záleželo, ale plete se.

Jak ze zákona, tak i z vyjádření Finanční správy vyplývá, že na účtence vteřiny být musí. Podle reportáže na Primě (od 5:50) by sice neměla napoprvé pokuta hrozit, ale podruhé už přijdou sankce. Problém je v tom, že uživatel neovlivní, jak jeho zařízení udává čas, to je věcí dodavatele. A protože u řady z nich (nejen u těch nejlacinějších a bezplatných) chybí vstřícnost a snaha napravovat chyby, můžete se ocitnout v roli otloukánka, kterému na jedné straně hrozí pokuta a na druhé straně se pak pomoci nedovolá. Zvláště když v kupní nebo licenční smlouvě podepsal, že dodavatel neručí ani za to, že jeho zařízení odpovídá požadavkům na fungování EET.

Pak je dobré přemýšlet, jestli ty dva tisíce a více raději nezainvestovat do lepšího vybavení od spolehlivého dodavatele, než je zaplatit na pokutě. A klidný spánek je také určitá hodnota, za kterou stojí za to si trochu připlatit.

Poznejte své šance!